Lars von Trier har mødt en del kritik, siden hans nye film 'Antichrist' fik premiere på festivalen i Cannes, men i Frankrig er folk vilde med den.
Fem dage efter filmen fik premiere, har billetsalget passeret 50.000 i de franske biografter, skriver Børsen.
I det hele taget har Frankrig altid taget godt imod Triers film, og den franske skuespillerinde Charlotte Gainsbourgs præstation i filmen trækker også flere tilskuere til.
Filmens importør Les Films du Losange oplyser endvidere, at på grund af den stigende popularitet for 'Antichrist' sendes filmen ud i yderligere 20 kopier.
'Antichrist' har også vækket interesse i Italien og Polen, hvor den efter premiereweekenden røg ind som nummer seks på listen over mest sete film.