Mens tre kammerater er blevet sat på fri fod, må to af de unge i sagen om påsatte brande hos Politiskolen, PET og Kopenhagen Fur, blive siddende i deres fængselsceller.
Østre Landsret har mandag afvist forsvarernes krav om løsladelse.
Mændene er begge 23 år. Og den ene har nu tilbragt mere end et år bag tremmer.
Det er først til oktober, at Københavns Byret tager fat på selve sagen, hvor de fem venstreekstremister er tiltalt for en stribe brande og forsøg på det.
I maj blev de tre første blev sat på fri fod. Men de to 23-årige skiller sig ud, fordi de er tiltalt for flere lovovertrædelser end trioen.
Således påstår anklagemyndigheden, at de blandt andet har angrebet Kopenhagen Fur, Pelsbos Danmark, Nestlé og Saga Fur of Scandinavia.
Desuden hævdes det, at mændene med molotovcocktails har sat ild på PET's kantine, en af Rigspolitiets bygninger i Hvidovre og til Nordeas hovedkontor.
I nogle tilfælde opstod der brand, i andre tilfælde var der ingen større skader.
Anklagemyndigheden kræver alle fem dømt for at overtræde straffelovens terrorparagraf.
Desuden er der påstand om, at fire af mændene har forberedt angreb på blandt andet Justitsministeriet, Mærsk og Livgarden.
/ritzau/