Administration 

Pas på: Du taber sandsynligvis på din private lønforsikring

Selvom man har tegnet en privat lønforsikring, er det ikke sikkert, at den betaler sig hjem. (Foto: Foto: Iris/arkiv)

Danskerne strømmer ind i private lønforsikringer, men du gør klogt i at træde varsomt i forsikringsjunglen. Du taber nemlig grundlæggende på de private lønforsikringer, advarer Forbrugerrådet Tænk.

På mandag præsenterer dagpengekommissionen sine anbefalinger til et nyt dagpengesystem. Kommissionen har blandt andet grublet over, hvordan private forsikringer fremover skal spille sammen med dagpengesystemet.

I dag mener tusindvis af danskere, at dagpenge alene slet ikke giver nok sikkerhed. I alt var der i 2014 188.261 forsikrede på private og kollektive lønforsikringer. Det viser en opgørelse fra brancheforeningen Forsikring & Pension.

Men både økonomer og 3F advarer om, at du er nødt til at tænke dig grundigt om, før du tegner en privat lønforsikring. Der er nemlig mange faldgruber, der gør, at du risikerer at forsikre dig uden at få noget som helst ud af dine penge.

Grundlæggende en dårlig idé

Lønforsikringer udbydes af banker, a-kasser og fagforeniger, og det betyder, at du kan få udbetalt op til 80 procent af din tidligere løn i op til et år efter fyring.

Men helt grundlæggende skal du altid være opmærksom på, at en hvilken som helst forsikring bliver lavet af forsikringsselskabet for at lave et overskud, forklarer Lars Baadsgaard, der er ansvarlig for finansielle test i Forbrugerrådet Tænk.

- Forsikringsselskabernes plan er, at der skal komme mere ind i præmieindtægt, end hvad de skal give i erstatning. Så gennemsnitligt taber forbrugeren på de her forsikringer, siger han.

Privatøkonom i Danske Bank, Las Olsen, er enig.

- Det er altid sådan med forsikringer, at gennemsnitligt kan de ikke betale sig, siger han.

Præcist hvor mange, der ikke får noget ud af deres private lønforsikring, når de bliver ledige, har Avisen.dk ikke kunne finde svar på.

Men alt for mange mennesker kommer til at tegne de private lønforsikringer uden at overveje deres økonomiske situation og reelle risiko for at blive ledig i en længere periode, vurderer Lars Baadsgaard.

Selvom ledigheden er faldende, er de private forsikringer mod ledighed fordoblet siden 2011, viser tallene fra brancheforeningen Forsikring & Pension.

Betaler sig ofte ikke

Overordnet set er der ikke en standardpakke i forhold til, hvordan du er dækket i forskellige situationer, forklarer Lars Baadsgaard.

Derfor er det fornuftigt at sætte sig grundigt ind i, hvilket produkt man køber. Et godt råd er at hive luppen frem, så man sikrer sig at læse alt det, der står med småt i forsikringsvilkårene, råder han.

Ud fra et økonomisk perspektiv er det vigtigt at se på, om der overhovedet er et økonomisk ræsonnement i at tegne en forsikring.

Hvis du ligger i den lave ende af lønskalaen, er der eksempelvis ikke det store at hente.

- Tjener du omkring 21.000 kroner om måneden, er du fint dækket af en a-kasse, og du vil stort set ikke få noget ud af en privat lønforsikring, siger Brian Rasmussen, der er privatøkonom hos Arbejdernes Landsbank.

Du må gøre op med dig selv, om du vil spare penge op eller har brug for en buffer, hvis du bliver arbejdsløs, forklarer han.

Og at det i høj grad er op til den enkelte at mærke efter, hvor meget is i maven man har, bakker Las Olsen op om.

Han mener dog, at det er langt vigtigere, at du har en plan for, hvad du gør med din økonomi, hvis du helt mister evnen til at arbejde.

Flere fæle faldgruber

En af faldgruberne ved de private lønforsikringer er, at når du bliver ledig, er der en karensperiode, som er én eller flere måneder, hvor du ikke er dækket.

- Det kan være helt op til tre måneder, hvor du ikke får penge, og i den periode er der mange, der kommer i arbejde igen, siger Lars Baadsgaard.

En anden faldgrube er, at mange forventer at være dækket, ligeså snart de bliver ledige. Men det er ikke nødvendigvis tilfældet.

Hvis du har været ledig og får et nyt job, men uheldigvis mister det nye job, er du ofte ikke dækket, forklarer Lars Baadsgaard.

Og du risikerer også, at forsikringsselskaberne smækker pengekassen i netop i de situationer, hvor du virkelig har behov for ekstra penge.

- Hvis grunden til, at du bliver ledig er psykisk betinget, risikerer du også, at du lige pludselig heller ikke er dækket, fortæller Lars Baadsgaard.

Han gør også opmærksom på, at du ikke skal forvente at den ekstra sikkerhed gælder fra den ene dag til den anden.

- Typisk skal du have betalt til den private lønforsikring i et års tid, før du er dækket, siger han.

De svageste betaler gildet

I Danmarks største fagforbund 3F er man også forbeholden over for de private lønforsikringer.

- Jeg har det forbehold for at privatisere arbejdslivsområdet, at det altid bliver de svageste på arbejdsmarkedet, der kommer til at betale prisen. Derfor mener jeg også, at man skal passe på, at private forsikringsordninger ikke fritager staten for sit ansvar for at sikre en høj grad af beskæftigelse, siger hovedkasserer i 3F Ulla Sørensen.

Arbejdsløshedsforsikringen fra staten er blevet udhulet de seneste år, mener hun. Og derfor forstår hun godt, hvorfor mange vil have en ekstra sikring i ryggen, hvis de bliver arbejdsløse.

Men det burde ikke være nødvendigt, mener Ulla Sørensen.

- Dagpengesystemet burde have en højere dækningsgrad, så folk ikke skulle købe de her private lønforsikringer, siger hun.

For mange af medlemmerne i 3F er de private forsikringer for dyre, fordi de er i brancher med høj ledighed, pointerer hun.

Privatøkonom i Arbejdernes Landsbank, Brian Rasmussen, mener dog, at der netop kan være grund til at tegne en forsikring, hvis du er i en udsat branche som byggebranchen.

Gamle diskrimineres

Den største udbyder af lønforsikringer er forsikringsselskabet Alka. Her har 10.000 kunder valgt selv at tegne en forsikring. Og det er især ældre mennesker, der vælger den løsning. Hele 76 procent af forsikringstagerne er mellem 46 og 60 år gamle, viser tal fra Alka.

Men hos Alka stopper forsikringsgarantien, når folk fylder 60 år, og den regel gæler også i flere andre selskaber. Derfor er alder endnu en faldgruppe, du skal være opmærksom på, før du tegner en privat lønforsikring.

- Når selskaber ikke vil forsikre ældre mennesker, er det et udtryk for at forsikringselskaberne vurderer, at hvis du er ledig og over 60 år, kan chancerne for at du finder et arbejde være begrænset, siger Lars Baadsgaard.

På den måde er de private lønforsikringer et produkt, der ikke dækker der, hvor der er allerstørst behov, og det er problematisk, vurderer han.

I Ældre Sagen mener man, at forsikringsselskaberne sender et rigtig dårligt signal ved at udelukke de ældre fra de private lønforsikringer.

- Når efterløns- og pensionsalderen bliver sat op, er det jo noget paradoksalt, at man smider folk ud af de her forsikringer, når de fylder 60 år, siger Jens Højgaard, der er souschef hos Ældre Sagen.

Alkas kommunikationsdirektør, Lise Agerley, forstår godt, hvis nogle undrer sig over, hvorfor folk over 60 år ikke kan få en privat lønforsikring.

Men det er vilkårene i forsikringsbranchen, forklarer hun.

- Der er altid rammer for, hvor meget og hvor mange vi kan forsikre for at holde prisen for kunderne attraktiv, siger Lise Agerly.

Udrejsecentret
Nyheder

Regeringen: Kriminelle udlændinge kan få fodlænker på

larver
Nyheder

Forhadt larve kan være kommet med letbanen: Indberet hvis du ser den

badestrand med gæster
Nyheder

Tjek badevandet før strandturen: Temperaturen kan skifte hurtigt på én dag

buks
Advertorial

Annonce

Sådan styler du et par hørbukser

Josephine Skriver
Kendte

Model og influencer er forelsket - i den danske sommer

retten i Glostrup
Krimi

Begik voldtægt for to år siden: Nu er han anholdt

Simon Talbot
Kendte

Simon Talbot afslører: Her er min kirke

Kirken
Krimi

Hærværk mod gammel kirke: Nu er han fundet

Vincent Fiordilino
Helt vildt

Mirakelbaby overlever seks timer i lighus

Retten i Sønderborg
Krimi

Tiltalt for menneskeudnyttelse: Mindreårige fjernede asbest-tagplader

dansk politi
Krimi

Falske fakturaer: Hvidvaskede for over 20 millioner

Centret
Sundhed

Mere hjælp til sygemeldte: Nyt sundhedshus skal få danskere tilbage i job

Rigshospitalet
Sundhed

Sundhedsapp hitter i Østdanmark

Billund lufthavn
Rejser

Familie måtte betale over 3.000 kroner for aflyst fly

dansk politi
Krimi

Grov voldtægt i Odense: Stadig intet gennembrud

retten i holbæk
Krimi

Narko-netværk: Nu falder den første dom

Højskole dans
Rejser

Højskolerne trækker på danskerne i ferien

Videoopkald
Sundhed

112 på video virker: Børn slipper for ambulanceturen

Børn i naturen
Nyheder

De yngste skal have græs mellem tæerne

Riddere
Underholdning

Ridderne fra hele verden dyster på borgen

depressiv kvinde
Sundhed

Danskerne valfarter til psykolog - efter sommerferien

Børnehave
Nyheder

Sommerferie i børnehave presser mange forældre

håndværker
Krimi

Tyveri fra varebiler: Sådan undgår du det

tyrefægtning
Nyheder

Dyrevenner: Dine skattekroner støtter tyrefægtning

Stýrelsen for patientsikkerhed
Nyheder

Dobbelt påbud til hjemmeplejen: Nu handler kommunen

Banr leger
Nyheder

København vil være verdensmester i godt børneliv

Festivalen
Underholdning

På denne festival kan du prøve at trylle dine forældre væk

Pokalen i Lego
Sport

Lego i kæmpe hyldest til VM i Fodbold

Elbiler
Rejser

Sådan får du den bedste ferie i elbilen

retten i Glostrup
Krimi

Spædbarn mishandlet groft: Nu er faren dømt

Ung på ferie
Rejser

Ferie på kredit: Unge stifter ferie-gæld

kongefamilien
Kongelige

Royal sommer: Familien er ankommet til Graasten Slot

København rådhuspladsen
Nyheder

København giver andre storbyer baghjul

Digital vold
Krimi

Eksperter advarer: Online krænkere har det for nemt

Lufthavn Billund
Krimi

Voldsmand forsøgte at forlade landet

Retten i Odense
Krimi

Kvinde dømt: Snød Lønmodtagernes Garantifond

Naboer
Rejser

Her er indbrudstyvens værste fjende

Børnehave
Nyheder

Sommerferie i børnehave presser mange forældre

Madklub
Nyheder

Her laver ældre selv maden – og finder fællesskab

Larven
Nyheder

Ekspert advarer om giftig larve: Dette bør gøres allerede nu

skoleelev
Nyheder

Ny forskning: Skolebørn mistede læring under corona-nedlukninger

Vandskade
Rejser

Glemmer du det her før ferien? Det kan blive dyrt

NEXT Hovedstadens Håndværkercampus set fra oven
Nyheder

Kendt bygning får helt nyt liv: Her skal fremtidens håndværkere uddannes

Microsoft logo
Krimi

Ekspert advarer virksomheder: Kriminelle misbruger Microsoft

Studenter i springvand
Nyheder

Næsten 30.000 studenter er ikke kommet videre

Løveunger
Dyreliv

Små poter i græsset: Efter fire års venten er de endelig her

retten i Århus
Krimi

Fuld bilist kørte ind i hus

Trygs hovedkvarter
Nyheder

Millioner delt ud: Skal hjælpe både ældre, børn og syge danskere

politi dansk
Krimi

Hjælp politiet med at finde disse to mænd

Champagne
Nyheder

Brød loven: Ingen gratis bobler til studenter

Grev Nikolai vinker
Kendte

Grev Nikolai fortæller varmt om sin lillebror

Byggeriet er i gang
Nyheder

Godt nyt til sultne bilister ved Knudshoved

hund i vandkanten
Rejser

Skal hunden med sydpå? Her er dyrlægens bedste råd

Dommerne i X factor
Kendte

Blachman i hårdt angreb: Forsvarer tidligere X Factor-dommer

Hvid tiger
Helt vildt

Sjælden unge født i zoo: Men bag de nuttede billeder gemmer sig en hård virkelighed.

Gustav Salinas
Kendte

Danskernes drøm: Sæt tænderne i Gustavs slanke-wienerbrød

Fly midtergang
Rejser

Her er flypassagerens værste mareridt

politi dansk
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg: Ring til politiet hvis du ser ham

Mange folk i lufthavnen
Rejser

Rejsefeber: Rejselystne danskere strømmer til lufthavnen

Affald campingområdet
Nyheder

Dovenskaben vinder hvert år på Roskilde

Graf
Nyheder

Erhvervsuddannede fører an: 82 procent i job efter tre måneder

kø i supermarked
Nyheder

Disse byer har mistet flest butikker

traktor på mark
Nyheder

AI hjælper landmænd med at sprøjte mindre

Psykiatrisk center Glostrup
Sundhed

De første døgn er afgørende: Bedre forhold for psykisk syge

København lufthavn
Rejser

Træt af at vente i pas-køen? Nu er der godt nyt

Orange Scene
Underholdning

Populær som aldrig før: Roskilde forventer rekordstort overskud

lystfisker
Krimi

Mand fiskede med luftgevær i Kalundborg

Spinderen som larve
Nyheder

Nu går regeringen ind i larve-kampen

Lotto kupon
Helt vildt

Du skal være heldig for at vinde i Lotto èn gang....

Ida Auken
Sundhed

Her er Danmarks nye nationale sundhedsplan

politi dansk
Krimi

Politiet stormede biograf: Havde pistol med i tasken

Retten i Hjørring
Krimi

Tyve forsøgte at stjæle sættevogn

Kvinde for støttestrømper på
Sundhed

Borgere skal ikke længere kastes rundt i systemet

Retten i Odense
Krimi

Chef fuskede med løn- og timesedler

Hougaard
Sport

Fodbold-turnering skifter navn

Postkasse
Nyheder

Den røde postkasse er ikke død

Vilhelm Lauritzen terminalen
Helt vildt

Spøger det i lufthavnen? Ansatte oplever uforklarlige ting

kat
Dyreliv

Ejerne flyttede, men de lod kæledyrene blive tilbage

Cigaretter
Krimi

Cigaretfabrik: Får bøde på en halv millard kroner