Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Træner: Caro skal være mere aggressiv

Thomas Johansson vil gøre Caroline Wozniacki mere aggressiv, men understreger, at processen kan være lang.

26. juni 2012 kl. 06:35 (opdateret kl. 08:17)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Hun skal være mere offensiv, lyder det fra trænere.
Hun skal være mere offensiv, lyder det fra trænere. Foto: Rick Rycroft
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Den svenske træner Thomas Johansson har efterhånden arbejdet sammen med Caroline Wozniacki i lidt mere end en måned, og han har haft en klar idé om, hvad danskeren skulle ændre for at blive en bedre tennisspiller.

- Jeg har fokuseret på at få hende til at spillere mere offensivt og aggressivt i hele sit spil. Vi har arbejdet meget med hendes serv, men også hendes første slag efter serven. Her skal hun forsøge at tage initiativet.

- Vi har også arbejdet med hendes returneringer. Efter min mening er hun en af verdens bedste til at returnere, men hun udnytter det ikke godt nok, siger Thomas Johansson.

På træningsbanen har han konstateret, at hun kan spille mere aggressivt og med større fart på slagene. Nu skal træningsslagene overføres til kampsituation.

- Hun er kommet til at spille for defensivt på det seneste. Sådan er reaktionen ofte, når resultaterne går den forkerte vej, siger Thomas Johansson.

Han har blandt andet ændret trykket i danskerens opstrengning fra 27 til 21 kilo for at give hende mere fart i slagene, men man må væbne sig med tålmodighed, inden den nye stil kulminerer på banen.

- Det er en lang proces, der ikke bare tager en uge eller en måned. Måske en hel sæson. Det vigtigste for mig er at se, at hun har det i sig på træningsbanen, og at vi alle i teamet er enige om processen. Så skal det nok komme på banen, siger Thomas Johansson.

Caroline Wozniacki spiller sin første kamp ved Wimbledon tirsdag mod Tamira Paszek.

Læs også: Rygter om brud mellem Wozniacki og McIlroy

Læs også: Pengene fosser ud af Wozniackis konto

Læs også: Se Wozniacki med nyt garn

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites