
Del på Facebook
Det svenske teleselskab Telia-Sonera har onsdag annonceret, at det vil skille sig af med 2000 medarbejdere over de næste to år.
Men det bliver ikke de 1142 danske Telia-ansatte, der kommer til at stå øverst på listen over mulige besparelser.
Det mener kommunikationschef i Telia Mobil, Mette Honoré.
- Jeg har ikke nogen forventninger om, at der vil ske noget større i Danmark. Vi tog godt fat, da der var besparelser sidste år, siger hun til Ritzau.
Kommunikationschefen henviser til, at Telia sidste år nedlagde hver femte stilling i Danmark svarende til tæt ved 300 medarbejdere.
Samtidig påpeger Mette Honoré, at den priskrig på mobilmarkedet, som er årsag til besparelserne i moderselskabet, har huseret i flere år herhjemme, mens den er et nyt fænomen i hjemlandet Sverige.
Fyringerne skal sænke Telia-Soneras omkostninger med to milliarder svenske kroner, og det er nødvendigt, understreger selskabets topchef.
- Vores omkostninger stiger i øjeblikket hurtigere end vores indtægter, og vi er nødt til at vende denne udvikling, udtaler Lars Nyberg i selskabets regnskab for årets første ni måneder.
Det viser et fald i omsætningen på 3,2 procent i tredje kvartal i forhold til den samme periode sidste år.
Nettooverskuddet faldt samtidig 8,8 procent til 5,1 milliarder svenske kroner.
/ritzau/
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.