Administration 

Manden, de kaldte Boogie-Preben

Hvor blev han af? I 10 år var Boogie-Preben en markant del af det Københavnske natteliv omkring Strøget.

En dag står Per Mogensen og venter på bussen. Ved siden af ham står en ung mand med sin kæreste. Hun spørger, hvad de skal lave i aften, og han svarer, at han skal med drengene ind og tyre femmere efter Boogie-Preben.

Per tænker, at det er noget mærkeligt afstumpet noget at gøre. Så kommer bussen, og Per stiger ind og finder en plads. Bussen sætter i gang og kører gennem Københavns gader. Per kigger ud af vinduet i egne tanker og pludselig går det op for ham, hvem de talte om: Preben, Pers egen far.

»Lav Ormen, Preben«

Til næste år bliver Preben Mogensens gravsten på Frederiksberg kirkegård fjernet. Dermed forsvinder beviset på, at Preben var i verden fra 1935 og 62 år frem.

Når hans søn og datter dør, vil ingen længere huske Preben Mogensens drømme eller historien om den sommerdag i 1960, hvor han mødte Hanne fra Fyn til pigtrådsmusik på Figaro på Bakken. Dagene på børnehjemmet, skuddene fra Stasi og moderen, der brændte ihjel, vil også blive glemt.

Men Preben Mogensen vil alligevel blive husket. Ikke mindst med en smule selvhad og fortrydelse fra de voksne mænd, der var unge i 80¿erne og starten af 90¿erne. For selvom denne historie handler om Preben Mogensen, handler den i lige så høj grad om de mennesker, der kunne lide at danne ring om ham og flænse hans ansigt i stykker ved at tyre femmere i hovedet på ham, mens de råbte »Ormen Preben, lav Ormen, Preben«.

MC Einar og RBC

I 1984 startede Preben Mogensen i en alder af 49 år med at danse sin egen mærkværdige version af electric boogie og breakdance i weekendnætter på Strøget i København. Han kom ofte hjem og fortalte sin kone og sine børn, hvordan han blev hyldet som »Strøgets Elvis«. Men mens sønnen Per Mogensen blev hyldet som Danmarksmester i jitterbug under kunstnernavnet Per Elvis, kom den hyldest, som Preben Mogensen pralede med, fra en ubarmhjertig ungdom, hvor han blev døbt Boogie-Preben.

Eller som de to oprindelige danske hiphop-grupper Rockers By Choice og Mc Einar rapper i sangen Retro fra 2002, der handler om deres ungdom i 80¿erne: »ka`i huske, dengang vi stod nede på strøget og dansede boogie og kastede mønter efter Preben«.

Per Mogensen husker noget andet.

Han husker, hvordan det føltes at stå som 20-årig og se jævnaldrende tiljuble en dybt isoleret mand for sjov.

Cecil og fem FF ere

Boogie Preben var hverken hjemløs, vagabond eller alkoholiker. Han boede i herskabslejligheden på Frederiksberg med sin søn og datter og sin kone. Han var heller ikke retarderet, selv om de dampe, han indåndede på lysfabrikken i de arbejdsmiljøfri 70 ere, ikke gjorde hans forstand bedre. Der var ikke for alvor noget galt med Preben Mogensen. Alligevel kunne hans voksne søn hver fredag og lørdag aften overvære det samme ritual: Moren, der står i køkkenet og tilbereder frikadeller eller medister og laver aftenkaffe, mens faren sidder i stuen med fjernsynet skruet højt op og lytter til musik i hovedtelefonerne, ryger Cecil og drikker fem FF ere. Moren, der går i seng, og så lige pludselig lidt over midnat lyden af hoveddøren, der smækker for først at blive åbnet igen 7-8 timer senere.

De timer, fra Preben forlod sofaen og bordet med de fem tomme FF ere, til hoveddøren gik op igen, er grunden til denne historie.

For i de timer grundlagde Preben ikke alene sin berømmelse, men i høj grad omdrejningspunktet i sin egen eksistens.

Ydmygende stolthed

Når Preben kom hjem om morgenen, kunne han være knuget af trodsig stolthed. En stolthed over at være, som han selv sagde, Strøgets Elvis. Men samtidig en dyb fortvivlelse indeni over den ensomhed, der var så desperat, at selv ydmygelsen fra unge mænd kunne forløse den en smule. Når han kom hjem sådan, talte han ikke om det. Så græd han. Over vreden og vel også over skammen. For mens man som tilfældigt forbipasserende nemt kunne tro, at Boogie Preben oplevede virkeligheden på en anden måde end andre, gjorde han det faktisk ikke. Han kunne godt mærke mønterne, der blev tyret på kroppen. Han kunne godt fornemme hånen i jublen. Han kunne godt se, at ingen inviterede ham med, når de gik videre ud i natten.

Stilheden i stuerne

Når Prebens kone bad sin mand om at blive hjemme og ikke tage derind igen, lovede han altid, at det var sidste gang. Men alligevel smækkede døren altid lidt over midnat. Ingen i familien fandt for alvor ud af, hvorfor Preben skulle ind på Strøget. Men sønnen kunne i ugens øvrige dage konstatere, at Preben var et dybt isoleret menneske. Dagene med jitterbug på Enghave Plads i 50 erne og arbejdsfællesskaberne i årtierne efter var afløst af understøttelse og en pladesamling, der blev afspillet i hovedtelefoner i stille stuer.

Uforfalsket virkelighed

Efter Preben døde, ringede telefonen stadig på Frederiksberg. Preben var nemlig blevet så populær, at gymnasier havde fået for vane at invitere ham med til deres store fester. Festudvalgenes gimmick var, at de midt i festen kunne præsentere et stykke uforfalsket virkelighed, nemlig Boogie Preben, der stod midt på dansegulvet og spassede sine breaker-moves, mens 1.g¿erne, 2.g¿erne og 3.g¿erne dannede ring og stod i et stort jublende fællesskab og tyrede de uddelte mønter, mens de råbte »Ormen«, »Ormen«, »Ormen«.

Preben var min far

Per Mogensen ved ikke, hvorfor folk kastede mønter efter hans far. Når han indimellem bliver spurgt »Hey, kan du huske ham der Boogie Preben?,« så svarer Per ja, uden at fortælle, at Preben var hans far. Men næste gang vil han måske spørge »Hvordan ville du egentlig have det, hvis det var mig, der tyrede mønter efter din far, det var nemlig det, du gjorde, for Boogie Preben var min far.«

Dette er historien om Preben Mogensen, som hans søn, Per Mogensen, husker den.

faktaboks

Boogie Preben var en af de særlige som alle ved hvem er, men som ingen kender

Af Rasmus Karkov
raka@avisen.dk
Jeg har en gang været en af dem der bare så på uden at gribe ind.
Det var da jeg begyndte at gå i byen i slutningen af 80 erne. Mine venner havde opdaget en midaldrende fyr der stod og spassede electric boogie inde på strøget om natten. Det var kotume at tyre mønter efter ham. Hvis man kastede femmere, så smed han sig ned på den gennemkolde asfalt og lavede Ormen, der i mange år var adels-movet indenfor breakdance.

Mine venner grinede, mens jeg tavs stod og betragtede ydmygelsen af en mand der tydeligvis ikke forstod hånen.
Sådan blev det ved i mange år. Ikke at mine venner og jeg stadig gik forbi, vi fandt andre legepladser i natten, men indimellem skulle man den vej hjem og så stod han der med sine groteske bevægelser, mens en flok unge mænd tyrede mønter efter ham.
Men pludselig forsvandt han. Eller også var det mig der forsvandt fra den del af livet der foregår om natten på strøget. Men jeg hørte alligevel sjældnere og sjældnere forbipasserende fortælle historier om nætter hvor mønter blev tyret i hovedet på Preben.

Nu ved jeg hvad der skete og dette er historien om manden de kaldte Boogie Preben.

dansk politi
Krimi

Dårligt sted til et burn-out: Politiet filmede det hele fra hotellet

Rejsekort ckeck in
Nyheder

Dansk Blindesamfund klager over nye Rejsekort-standere

loppemarked
Nyheder

Søndag kan du gå på loppejagt i hele landet

Kanalrundfart i KBH
Nyheder

Turisterne elsker Danmark: Rekordmange var på besøg

kort
Nyheder

Bilister skal være opmærksomme: Tilkørsel mod København lukker fredag

Ukrainsk flag
Nyheder

Ukrainsk kunst med synlige skader fra angreb udstilles

Mobile pay nyt design
Nyheder

MobilePay får nyt design: Se ændringerne her

Foto fra drabsnatten i oktober 2023
Krimi

Forklædt som mad-bud: Skød mand midt på Nyropsgade

mad
Nyheder

Mange unge har under ti minutter til at spise frokost

ældre mand med dannebrog
Nyheder

Udspil skal sikre sårbare danskere under kriser

Bødskov
Nyheder

Bødskov skal samle støtte til udrejsecentre

retten i Herning
Krimi

Bandesag: Endnu to mistænkte er bag tremmer

Glintborg
Nyheder

Politiet inviterer indenfor i Viborg fredag

salling
Nyheder

Fredag åbner Salling dørene til 3.000 kvadratmeter i København

dansk politi
Krimi

Drak af ølflaske og fik syreskade: Politiet mistænker amfetamin-olie

materialet
Nyheder

Arbejdstilsynet sætter ind mod vold i psykiatrien

Lars Gaardhøj
Nyheder

Nyt navn på regionen: Dit gamle sundhedskort gælder stadig

dansk politi
Krimi

10 anmeldelser på kort tid: Politiet advarer mod disse kvinder

fragtskib
Nyheder

Piraterne er tilbage: 13 hændelser på syv måneder

Shibidua
Underholdning

Video med Shu-bi-dua 2.0: Få en forsmag på lørdagens koncert i Tivoli

Jane Heitmann, formand i Krifa
Debat

DEBAT: Krifa: Lettere adgang til få vurderet psykisk arbejdsskade

Marselis Boulevard
Nyheder

Bilister skal være opmærksomme: Marselis Boulevard spærres helt

elever i skolen
Nyheder

Højt skolefravær kan koste dyrt senere i livet

retten i holstebro
Krimi

Hvidvaskede over 40 millioner kroner: Lod kriminelle bruge sit NemID

dansk politi
Krimi

Røveri mod Rema: Har du set noget?

far tager foto af børn
Underholdning

Et foto kan snyde øjet: I dag fejres fotografiet verden over

Den renoverede lobby på Copenhagen Marriott
Nyheder

Københavnsk hotel fylder 25 år: Nu venter stor renovering

Still fra serien
Film og TV

Pennywise vender tilbage: HBO afslører sæson 2

 Daniel Lanois
Underholdning

Gratis koncert med verdensstjerne: Kun 100 får adgang

Kong Frederik
Kongelige

Kongen modtog officerer på Dannebrog

mødet
Nyheder

Vil skaffe arbejdskraft på ny måde: Kolding inviterer til folkemøde

Kvinde
Sundhed

Studie: Kalktilskud virker på denne gruppe

Amanda Frederikke Traun
Underholdning

Nyt stjerneskud får hovedrollen i Seebach og Ankerstjernes musical

Lufthavn Billund
Rejser

Poolen var lukket og havudsigten væk: Her skal du klage

dansk politi
Krimi

Ungarsk mand udleveret til Danmark i sag om 15-årig pige

kvindeholdet
Sport

Hjemløse kvinder indtager Rådhuspladsen med fodboldstævne

retten i holstebro
Krimi

45 tricktyverier - nu er hun udvist

Diana med børnene
Kongelige

Prinsesse Dianas bror vil fortælle den sande historie

Casper Steinfath
Sport

Han har krydset Skagerrak. Lørdag venter Storebælt

dansk politi
Krimi

Genkender du denne mand? Så ring til politiet

ulve
Nyheder

Bor du i ulveområde? Her kan du få svar fra myndighederne

dansk politi
Krimi

Vanvidskørsel med 127 km/t: Politiet snuppede motorcyklen

Thorvalsen museum i KBH
Nyheder

Glemte malerier udstilles: Se Thorvalsens private samling

villaer
Nyheder

Ferien er ovre på boligmarkedet

dansk politi
Krimi

Lastvognschauffør sigtet for uagtsomt manddrab

kok
Kendte

Købte for 4,25 millioner: Nu er prisen 12 millioner

dansk politi
Krimi

Politiet tjekkde ulovligt arbejde: To mænd anholdt

Legehelt
Nyheder

Hundredvis har grebet strikkepindene: Hjerter hjælper indlagte børn

hjertestarter
Nyheder

Har I en hjertestarter? Her er de nye anbefalinger

NSK
Krimi

25-årig tilstod våben og enorme mængder narkotika: Får 12 års fængsel

John Larsen, hovedkasserer i Dansk Metal
Nyheder

Fagforening kritiserer: Ledige går måneder uden den hjælp, de har krav på

Pelle D
Krimi

63-årig dømt for dødstrusler mod Pelle Dragsted: Se dommen her

Stifterne Thomas Kragelund og Tejs Rasmussen
Iværksætteri

Holstebro-selskab vokser globalt: Nu kommer trecifret million-investering

pindsvin
Nyheder

Danskerne gik på jagt efter pindsvin: Nu er resultatet klar

Rigsrevisionen
Nyheder

Hunderegister og folkekirke-fond får kritik af Rigsrevisionen

maleri
Nyheder

18 kunstnere indtager stranden ved Blåvandshuk

Københavns byret
Krimi

22-årig udvist: Forsøgte at smugle 50 kilo khat

astronaut
Nyheder

Astronauternes maver reagerer i rummet: Forskere finder et muligt svar

kaffe
Nyheder

Kan en kop kaffe skaffe Danmark flere medarbejdere?

låg på flaske
Nyheder

Irriterende låg blev mødt med brok - men de virker

unge laver avis
Nyheder

Børn og unge skal blive bedre til at gennemskue nyheder

Kong Harald og Dronning Margrethe
Kongelige

Kong Harald indlagt: Årsagen er en blodsygdom

bro
Nyheder

Ny prognose skruer markant op for dansk økonomi

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Aalborgs unge er et forbillede for resten af landet

Signe Bøgevald Nielsen, medlem af Københavns Borgerrepræsentation for Liberal Alliance
Nyheder

Efter teltlejr i København: LA vil ændre reglerne igen

Familie sammen
Advertorial

Annonce

Fremtidens forsikring: Vælg den rette dækning i 2026

rullemarie
Krimi

Ung lystfisker fandt granat i vandkanten

ulv
Nyheder

Dyrenes Beskyttelse: Gør fodring af ulve strafbart

Mads Duedahl og Ida Auken
Nyheder

Akuttelefon sikrer bedre hjælp ved akut psykisk sygdom

dansk politi
Krimi

26-årig anholdt for medvirken til drab

retten i Aalborg
Krimi

Tre års fængsel for at køre med kokain

dansk politi
Nyheder

Politiet: Halmtorvet er ikke længere spærret

Medina
Underholdning

Video: Medina glæder sig til at rocke Tivoli

politi dansk
Krimi

Politiet roser borgerne: Tre mistænkte er anholdt for vold

Kong Frederik
Kongelige

78 danskere fik et kongeligt håndtryk

elever
Nyheder

Fond støtter skolefag med millioner

Line Munk Damsgaard
Nyheder

4 ud af 5 danskere: Vi får for lidt frugt og grønt

dansk politi
Krimi

Sigtet for bedrageri: Snød for over 200.000 kroner

Dan og Poul
Nyheder

Parkeringsregler skaber frustration: Nu samles politikere og branche