Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Dansk ishockeystjerne rykker nordpå

Den danske ishockeyspiller Lars Eller skal spille for den finske topklub JYP Jyväskylä, mens der er lockout.

29. okt. 2012 kl. 11:05 (opdateret kl. 12:32)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Der bliver ikke spillet i NHL på grund af en lockout. Nu rykker danske Lars Eller til Finland for at få is under skøjterne.
Der bliver ikke spillet i NHL på grund af en lockout. Nu rykker danske Lars Eller til Finland for at få is under skøjterne. Foto: Patrick B. Kraemer / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Det blev den finske topklub JYP Jyväskylä, som får glæde af den danske ishockeyspiller Lars Eller i den kommende tid.

Danskeren, som er på kontrakt hos det lockout-ramte NHL-hold Montreal Canadians, skal ifølge ishockey.dk spille for det finske hold, når landsholdspausen slutter midt i november.

JYP Jyväskylä fører i øjeblikket den finske liga (SM-liiga) foran Jokerit fra hovedstaden Helsinki.

Ud over Lars Eller er der tre danskere i SM-liiga.

Danskeren skrev natten til mandag på sin Twitter-profil, at han ville annoncere sin europæiske klub mandag.

Spillerne i den amerikanske ishockeyliga NHL er i øjeblikket ramt af lockout, og derfor er flere af dem vendt til Europa for at komme i kamp.

Lars Eller skiftede til den nordamerikanske liga før sæsonen 2009-10. Han startede karrieren i Rødovre, men skiftede allerede som 16-årig til den svenske Eliteserie, hvor han spillede for Frölunda HC.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites