Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) har respekt for Uffe Elbæks beslutning om at forlade De Radikale og blive løsgænger.
- Det er efter meget modne overvejelser, at Uffe har truffet det valg, han har. Og det har jeg selvfølgelig respekt for, fordi vi er et parti, hvor man kan se forskelligt på tingene.
Uffe Elbæk, der trådte af som kulturminister for kun ni måneder siden, meddeler tirsdag, at han har meldt sig ud af De Radikale, fordi han har brug for "at kunne kalde en skovl for en skovl, uden at det bliver et loyalitetsproblem".
Margrethe Vestager mener ikke, at det har været et problem med en type som Uffe Elbæk i partiets folketingsgruppe:
- For vi kommer frem til gruppens positioner ved at drøfte tingene og ved at arbejde med det i de forskellige ordførerskaber.
- Så det er vigtigt for os, og derfor har vi selvfølgelig brug for, at De Radikales folketingsmedlemmer er forskellige, siger ministeren.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.