Det var en festaften i Amsterdam, da Hollands fodboldlandshold søndag bankede Letland med 6-0 i EM-kvalifikationen.
Men for den hollandske spiller Daley Blind fik sejren en bitter eftersmag.
Manchester United-spilleren måtte i sin landskamp nummer 25 lade sig udskifte allerede efter 20 minutter med det, der kan være en alvorlig knæskade.
- Det ser ikke godt ud. Jeg tror, det er det midterste ledbånd. Det kan være en forstrækning, men det kan også være et riv, siger Hollands landstræner, Guus Hiddink, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside.
Daley Blind, der i sommer skiftede fra Ajax til Manchester United, forsøger at være positiv.
- Jeg er stolt af mine 25 kampe for Holland, men jeg er helt ødelagt over skaden. Jeg vil forblive positiv, og jeg vil komme stærkt tilbage. Uanset hvad en flot sejr, 6-0, skriver Daley Blind på sin Facebook-profil.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.