En ny sæson af den populære program-serie Kurs mod fjerne kyster kører hver tirsdag klokken 20 over skærmen på TV 2.
Skibet Havana bliver i dagens afsnit gået efter i sømmene og peppet op til den sidste del af rejsen. Når den igen bliver sat i havet, skal Emil og Theis igen have deres far og mor og med ombord.
Der er i forvejen godt fyldt op på skibet, og derfor afslører Mikkel Beha i programmet "Kurs mod fjerne kyster - Ekstra", at Theis må afgive sin soveplads, skriver tv2.dk
- Når vi - Marian og jeg - kommer hjemmefra, så er vi jo redere hjemmefra rederikontoret, og så har vi retten til kahytten, siger Mikkel Beha.
Theis har haft sin egen kahyt, da han og Emil var uden forældre på skibet, men den går altså ikke i længden.
Må ud til sin ven og sove
I de cirka to måneder hvor Mikkel Beha og Marian er med ombord i denne omgang, skal Theis altså sove et andet sted.
Det kommer til at foregå i forkahytten, hvor Theis og Emils gamle ven Anders også sover.
Skibet har to agterkahytter, som er de største, og her har kaptajnen altså råderetten over den ene, fortæller Mikkel Beha. Den sover Emil derfor i, og sådan er det:
- Det har været min og Marians kahyt, men den har Emil overtaget, siger Mikkel Beha.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.