Årets Super Bowl, som løb af stablen natten til mandag dansk tid, er en af verdens mest sete sportsbegivenheder og trækker millioner af tv-seere til skærmen.
Derfor er kampen også notorisk kendt for at have de dyreste og mest stjernespækkede tv-reklamer.
Det gjorde sig også gældende i år, hvor en række verdensstjerner tonede frem på tv-skærmene og reklamerede for alt fra elbiler til chips.
En af dem var komediestjernen Will Ferrell, som gik til kamp mod Norge i en reklame for den amerikanske bilfabrikant General Motors.
Norge har nemlig rekorden som det land i verden med flest elbiler per indbygger.
Så i reklamen begiver Will Ferrell sig derfor - iført skovmandsskjorte og fuldskæg - ud på en halsbrækkende rejse til vores nordiske naboland for at "slå de tabere" i Norge.
Andre Hollywood-stjerner valgte også at gå den komiske vej i en Super Bowl-reklame.
Blandt andet kunne man se den amerikanske True Detective-stjerne Matthew McConaughey i en reklame for chipsproducenten Doritos og deres nye såkaldte 3D-chips.
I reklamen ser man den Oscar-vindende skuespiller som en helt flad 2D-version af sig selv.
Hans flade kropsform volder ham dog store problemer, for eksempel da han bliver suget op af en robotstøvsuger og bliver spurgt i et talkshow, om han er ankommet til showet i bil eller via fax.
Lidt i samme stil tonede skuespiller Timothée Chalamet, kendt fra filmen "Call Me By Your Name", frem i en reklame for Cadillac.
Her indtager han rollen som drengen Edgar, der skal forestille at være søn af den ikoniske 90'er-filmfigur Edward Saksehånd.
Edgar kan på grund af sine store saksehænder snitte en ananas på et splitsekund, men han kommer til gengæld i problemer, når hans hænder ved en fejl klipper ledninger over og punkterer en amerikansk fodbold, som han forsøger at gribe.
I reklamen for Cadillac har Timothée Chalamet desuden selskab af Stranger Things-stjernen Winona Ryder.
Se reklamerne her:
Will Ferell:
Matthew McConaughey:
Timothée Chalamet og Winona Ryder:
/ritzau/
Af Kristine Dam Johansen, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.