En konvoj med flere hundrede medlemmer af en mexicansk selvtægtsgruppe ankom tirsdag til byen Iguala, hvor seks studerende blev dræbt og 43 forsvandt ugen forinden efter voldsomme sammenstød med det lokale politi.
Flere af de civile mænd var bevæbnede, da de dukkede op i området, hvor indbyggerne efterhånden har mistet tiltroen til myndighederne. Mindst 30 betjente er blevet anholdt efter de studerendes forsvinden, og det har vakt stor bekymring, at der efterfølgende er blevet fundet en massegrav uden for byen, hvor mindst 28 forkullede lig er blevet gravet op. Myndighederne er stadig i gang med at undersøge ligene for DNA, og det er stadig ikke bekræftet, om der er en forbindelse til de savnede demonstranter.
Derfor har de bevæbnede medlemmer af selvtægtsgruppen besluttet sig for selv at foretage en eftersøgning, hvor de finkæmmer området og går fra dør til dør i jagten på de 43 forsvundne studerende. Medvirkende: Dvnsk tilrettelæggelse: Sune Skallerup Sørensen
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.