Rusland kræver to syriske oprørsgrupper tilføjet FN's sorte liste over sanktionerede grupper, siger den russiske FN-ambassadør, Vitalij Tjurkin.
Det drejer sig om Ahrar al-Sham og Jaish al-Islam, som begge hører hjemme på den konservative, islamistiske fløj i krigen.
Men forslaget kan ifølge diplomater skabe problemer i FN-fredsprocessen, da den ene gruppe, Jaish al-Islam (Islams hær), fortsat er del af den opposition, som forhandler fred i Genève.
- Årsagen til dette ønske er informationer, om at disse grupper, som fører krig i Syrien, er tæt knyttet til terrororganisationer - først og fremmest Islamisk Stat og al-Qaeda, siger Vitalij Tjurkin.
De to grupper tilføjes listen 11. maj, hvis ingen af de 15 lande i FN' Sikkerhedsråd har indvendinger. Det oplyser diplomater ifølge Reuters.
- Det er et forsøg på at splitte oppositionen, siger en anonym diplomat i FN-systemet til det internationale nyhedsbureau.
Jaish al-Islam er en af de store oprørsgrupper i Syrien. Den er med i High Negotiations Committee, oppositionen som Saudi-Arabien har samlet til at føre ordet i FN-fredsprocessen.
Ahrar al-Sham deltog også, da dele af den syriske opposition var samlet i Saudi-Arabiens hovedstad, Riyadh. Men gruppen deltog ikke i de seneste fredsforhandlingerne i Genève tidligere på måneden.
Den salafistiske gruppe Ahrar al-Sham har kæmpet side om side med den al-Qaeda-knyttede Nusrafronten, som er fjende af både det syriske styre, Vesten og Rusland.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.