Pressemeddelelse fra SkillsDenmark
Her er listen over vinderne i de 43 konkurrencefag ved DM i Skills 2019 i Arena Næstved:
I enkelte tilfælde har vi ikke oplysning om vinderens hjemby.
I løbet af en times tid vil der blive lagt fotos af samtlige vindere på https://www.flickr.com/photos/skillsdenmark/albums/
Alubygger: Mathias Sejerbo Jensen, Jægerspris. EUC NVS - Husmer Glas og Facade, Frederikssund
Anlægsgartner: Kamilla Saltoft Finderup Andersen, Roskilde, Anlægsgartnerfirmaet Kirkegaard A/S, Glostrup, og Alexander Herluf Hansen, Lille Skensved, Entreprenør Teknik, Køge - begge er fra Roskilde Tekniske Skole.
Anlægsstruktør: Julius Erik Nielsen, Enterprenørfirmaet Eigil Fynbo A/S, Horsens og Mark Carbel Svendgaard, Entreprenørfirmaet Jens Jørgensen A/S, Brædstrup - begge fra Learnmark Horsens og begge bor i Brædstrup.
Autolakerer: Philip Pedersen, Vedbæk. College360, Lakexperten, Elkjærgruppen, Lynge.
Automatiktekniker: Jesper Lundborg, Aalborg. TECHCOLLEGE, Danish Crane Building A/S, Nibe.
Bager: Linda Katrine Holst Kjeldsen, Tistrup. UCH Uddannelsescenter Holstebro, HVIDE SANDE BAGERI.
Blomsterdekoratør, Mia Neergaard Andreasen, Roskilde. Teknisk Skole Roskilde, Blomsteriet, Fuglebjerg.
Brolægger: Sebastian Holck Larsen, Skanderborg, Brolæggeren ApS, Odder og Sebastian Oliver Lisbjerg, Odense N. Begge er fra Aarhus Tec.
Bygningssnedker: Steffen Slott Jørgensen, Borup. Roskilde Tekniske Skole, Hoffmann A/S, Næstved.
Bygningsstruktør: Marc Fonnesbæk, Aars og Peter Bjerre Skammelsen, Hobro. Begge fra AMU Nordjylland og Lars Pedersen & Søn A/S, Suldrup.
Detailhandel: Rasmus Brøndum Mølsmark, Kalundborg. Salling Group Academy, Kalundborg, Føtex Kalundborg.
Elektriker: Jonas Thrane Bendt, Skibby. CELF, Hoffmann A/S, Glostrup.
Ernæringsassistent: Lisa Lehmann Frost, Bryrup. Syddansk Erhvervsskole - Vejle. Bryrup Børnehaven Spiloppen, Hedensted.
Flisemurer: Samuel Birk Axelsen, TECHCOLLEGE,,Nibe Entreprenør & Transport A/S
Frisør: Amanda Kyen Andersen, Vejen. Syddansk Erhvervsskole, Holk Intercoiffure, Kolding.
Glarmester: Kristoffer Bast, Vissenbjerg. EUC NVS, Redtz Glas og Facade, Odense SØ.
Gourmetslagter: Nanna Lundsgaard, Aalborg. TECHCOLLEGE, Slagteren Hasseris, Aalborg.
Grafisk tekniker: Mathias Møller Jørgensen, Nibe. TECHCOLLEGE, Nordcolor, Aalborg.
Gulvlægger: Martin Brøgger Nielsen, Gjern. Mercantec, Gulvmanden Horn, Fårvang.
Industritekniker: Rasmus Frøland, København. NEXT Uddannelse København, Thoka Finmekanik ApS, Dragør.
Karrosseritekniker: Simon Jacobsen, Aalborg. College360, Bayern Autogroup , Aalborg.
Klejnsmed: Anton Riber, Esbjerg. Rybners, Qubiqa A/S, Esbjerg.
Kok: Mathias Dyhr Rothmann, Kastrup. ZBC, Restaurant Næs, Kalundborg.
Konditor: Anne Banke, Brønshøj. ZBC, Carlsberg Breweries, København.
Kosmetiker: Asta Frederikke Strange Andersen, Randers. GF 2-elev på TECHCOLLEGE i Aalborg.
Maskinsnedker: Kristian Dyhrberg Andersen, Roslev. Skive College, Frontego A/S, Nykøbing M.
Mediegrafiker: Vibe Sonne, Kolding. Hansenberg, Trademark Textiles, Kolding.
Murer: Nikolaj Skydsgaard Hansen, Videbæk. Herningsholm Erhvervsskole, Hnn Byggefirma ApS, Videbæk.
Møbelpolstrer: Ida Iver, Odder. Skive College, Nicolai Bisgaard - Møbelpolstrer, Odder.
Møbelsnedker: Snorre Steenstrup Dyhr, Syddansk Erhvervsskole, OT - Lauridsen ApS.
Personvognsmekaniker: Daniel Balsby Nielsen, København. TEC, Molges Biler, København.
Receptionist: Thera Kartz Johansen, TECHCOLLEGE, Comwell Hotel Kellers Park.
Slagter: Morten Øgendahl, Aabenraa. ZBC, Danish Crown Blans, Sønderborg.
Smørrebrød og Catering: Stine Brøndum Pedesen, Aalborg. TECHCOLLEGE, Cobham SATCOM, Pandrup.
Social- og sundhedsassistent: Cecilie Volquartz Gejl, Herning Kommune og Christa Marie Riis, Region Midtjylland. Begge fra Social & SundhedsSkolen, Herning.
Tagdækker: Nicolai Junge Mikkelsen, Grindsted. Learnmark Horsens, Hetag Tagdækning Syd A/S, Hedensted.
Teknisk Isolatør: Ebrahim Amiri, Holbæk, EUC Nordvestsjælland, Persolit Entreprenørfirma A/S, Munkebo.
Tjener: Freja Staghøj Mortensen, Lyngby. Hotel- og Restaurantskolen København, Admiral Hotel SALT bar og restaurant, København.
Tækkemand: Michael Rønning Bonde, Aarup. Den jydske Haandværkerskole, Højfyns Tække- Og Isoleringsservice ApS, Aarup.
Tømrer: Mikkel Victor Larsen, Albertslund. NEXT Uddannelse København, MT Højgaard A/S, Søborg.
Urmager: Kian Mazda Ghaziani, Ringsted. ZBC Ringsted.
Vvs-energispecialist: Emil Wang, Glostrup. TEC, VVS & Taggruppen Entreprise ApS, Rødovre.
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/vinderne-af-dm-i-skills-2019?releaseI
Via Ritzau