Administration 

Messerschmidt i slingrekurs om social dumping

I 2009 satte 285.500 danskere deres kryds ved Morten Messerschmidt. Det er det næsthøjeste antal personlige stemmer nogensinde til Europa-Parlamentet. Ved valget den 25. maj forventes Dansk Folkeparti at sætte sig på 3-4 ud af de 13 danske pladser.  (Foto: FOTO: Polfoto/Rasmus Flindt Pedersen)

Lørdag demonstrerede han imod social dumping sammen med 3F. I januar stemte han for en begrænsning af strejkeretten i EU. Morten Messerschmidt kritiseres for politisk hykleri.

Kædeansvar, strejkeret og krav om arbejdstilladelser.

Hjemme har Morten Messerschmidt kastet sig glødende ind i kampen mod social dumping. Men i Bruxelles er det en lidt anden kamp, han kæmper.

Det viser en gennemgang af en række afstemninger i Europa-Parlamentet.

Så sent som i januar stemte spidskandidaten for Dansk Folkeparti for et forslag, som begrænser retten til at strejke, lige som han undlod at tage stilling til et forslag, som gør det muligt for kommuner at stille krav om ordentlig løn.

Forud for valget til Europa-Parlamentet den 25. maj anklages Morten Messerschmidt nu for politisk slingrekurs.

"Manden er fuldstændig utroværdig, det er min personlige holdning. Sandheden er, at han stort set aldrig selv har gjort noget mod social dumping," siger Lars Lyngse, der er ledelseskonsulent med speciale i EU i fagforbundet 3F.

DF klar til kædeansvar

Det var et nybrud i det politiske landskab, da Dansk Folkeparti i sidste uge erklærede sig klar til at indføre begrænset kædeansvar.

Partiet har tidligere talt imod lovgivning om kædeansvar, men støtter nu op om, at virksomheder eller kommuner skal holdes ansvarlige, hvis underentreprenører ikke betaler overenskomstsvarende løn til arbejdere.

Morten Messerschmidt selv har udnævnt kampen mod social dumping til et hovedtema ved parlamentsvalget.

Men i januar stemte han blankt, da parlamentet skulle tage stilling til det såkaldte udbudsdirektiv, som gør det muligt for stat og kommuner at stille krav om kædeansvar i offentlige kontrakter.

I samme måned stemte han for en begrænsning af strejkeretten for ansatte i den offentlige transportsektor. Og i april dukkede han slet ikke op, da Parlamentet skulle stemme om det såkaldte håndhævelsesdirektiv, som regulerer medlemslandenes muligheder for at bekæmpe social dumping.

Socialdemokraternes spidskandidat Jeppe Kofod kritiserer Messerschmidt for at foretage en politisk u-vending få uger før valget.

”Morten Messerschmidt har intet gjort i kampen mod løndumping i de år han har siddet i Europa-Parlamentet. Tvært imod har han modarbejdet tiltag, der skal modvirke løndumping. Hans nye meldinger er rent hykleri,” siger Jeppe Kofod.

Demonstrerede med fagbevægelsen

Lørdag indtog Morten Messerschmidt talerstolen, da 3F demonstrerede foran Christiansborg mod løndumping.

Rina Ronja Kari er spidskandidat for Folkebevægelsen mod EU og kritiserer også Messerschmidt for dobbeltmoral.

"Det er hykleri ud over alle grænser, når man som Messerschmidt kan stå til en 3F-demonstration på Christianborg Slotsplads og tordne mod social dumping og så samtidig stemme for en indskrænkning af arbejdernes ret til at strejke mod elendige arbejdsforhold. Det er sgu at føre vælgerne bag lyset," siger hun.

Morten Messerschmidt beskylder kritikerne for at kaste med mudder frem for at diskutere konkret politik.

"Jeg synes, det er nogle ekstremt tynde sager, de kommer med. Og det skal jo grundlæggende dække over, at de godt ved, de selv har ansvaret for, at østudvidelsen har destabiliseret vores arbejdsmarkeder," siger han.

Varm tilhænger af strejkeretten

Messerschmidt understreger, at han deltager i 80 procent af afstemningerne i parlamentet, men var forhindret til at stemme om håndhævelsesdirektivet i april - som han dog ville have stemt for.

Og han er helt uenig i, at ønsket om begrænsning af strejker inden for offentlig transport er et angreb på strejkeretten.

Han erklærer sig derimod som varm tilhænger af strejkeretten, selv om Dansk Folkeparti sammen med Venstre stillede forslag om at begrænse strejkeretten i forbindelse med Vejlegårdssagen i 2012.

"Jeg læser forslaget sådan, at man i tilfælde af strejke gerne må udføre transport for særlige grupper. For eksempel handicappede eller ældre. Det synes jeg er ok," forklarer Morten Messerschmidt.

Ifølge meningsmålingerne står Dansk Folkeparti til at blive det største danske parti i Europa-Parlamentet.

Hans egen forklaring

Januar 2014: Stemte blankt til udbudsdirektivet, som giver mulighed for at indføre kædeansvar i offentlige kontrakter.

 

"Jeg var ærgerlig over den aftale, der blev indgået på udbudsdirektivet, fordi den ikke hævede terskel-værdien og løste problemerne med forhåndsgodkendelser. ... Da jeg til gengæld glædede mig over reglerne om kædeansvar, ville jeg ikke stemme imod. Sådan er det jo i ethvert parlament, at man må foretage en samlet afvejning."

 

Januar 2014: Stemte for, at der skal opretholdes et minimums-serviceniveau under strejker inden for offentlig transport.

 

"Jeg læser forslaget sådan, at man i tilfælde af strejke gerne må udføre transport for særlige grupper. For eksempel handicappede eller ældre. Det synes jeg, er ok."

 

April 2014: Var ikke til stede, da der blev stemt om håndhævelses-direktivet, der giver mulighed for øget kontrol og kædeansvar.

 

"Jeg har deltaget i godt 80 procent af afstemningerne. Men kunne altså ikke være til stede lige denne dag. Havde jeg været til stede, ville jeg have stemt for."

Christiansborg ude fra
Nyheder

Danskernes tillid

til politikerne er

faldet markant

Lars Hjortshøj i profil med solbriller i nakken.
Kendte

Lars Hjortshøj

viser kæresten

frem

Politibiler holder ved siden af hinanden.
Krimi

21-årig mand dør

efter overfald

i Brønshøj

Eb mand i blåt jakkesæt.
Nyheder

Overbelastet borgmester

sygemeldt

Manden dækket bag lagner på tribunen.
Nyheder

Fik hjertemassage

under fodboldkamp

- nu takker han

En tegning af hvordan huset kommer til at se ud
Nyheder

Hitlers fødested

bliver til politistation

Nyheder

Trump i retten: Det

er en heksejagt

En dommers hammer
Krimi

33-årig mand dømt for

drab og usømmelig

omgang med lig

Et marsvin
Nyheder

26.000 marsvin

forsvundet fra

dansk farvand

Siden af en politibil
Krimi

Kvinde forsvundet

siden søndag

Politiafspæring på stedet
Krimi

21-årig blev meldt

død: Nu er 19-årig

anholdt i sagen

kage på bord
Mad og drikke

Bag sundere kager

med kaffegrums og

brugte teblade 

mand interviewes
Kendte

David Beckham:

Jeg var et vrag

mand kigger
Nyheder

Jon Stephensen:

Ikke sikkert jeg bliver

perioden ud 

politi til stede på vej
Krimi

Politi i kontramelding:

21-årig er ikke død 

mand og kvinde poserer
Kendte

Nikolaj Coster-Waldau:

Catwalk med datteren

kvinde poserer
Kendte

Dansk sangstjerne

udskyder koncerter

politiafspærring ved sti
Krimi

Lig gravet ned i

kolonihave: 33-årig

kendt skyldig i drab

person sidder på altan
Rejser

Sådan bliver du snydt

når du booker hotel

motorvejsbro set fra luften
Nyheder

Bro rives ned: Motorvej 

spærres i 14 timer 

politibiler holder på vej
Krimi

21-årig mand udsat for grov forbrydelse 

kontrolrapport på restaurant
Mad og drikke

Indfører ny smileyordning

biler kører på våd vej
Nyheder

DMI: Kraftigt regnvejr på vej 

donald trump taler
Nyheder

Trump bekræfter: Jeg møder i retten mandag

mand står og kigger
Kendte

Gérard Depardieu: Afviser anklager om voldtægt

et politilogo på en dør
Krimi

Mystiske tyverier fra biler

en bil på en havnekaj
Biler

Salget af elbiler fordoblet

- Tesla stikker helt af

mobiltelefoner udstillet
Nyheder

iPhone ramt af softwarefejl

en mand snakker med pressen
Nyheder

Kasi-Jespers søster går personligt konkurs

et par
Kendte

Dansk kendispar i baby-ekstase: - Vi har kæmpet i seks år

et fly på landingsbanen
Nyheder

Missilsystem
afleveret på Bornholm

modelnavnet på en dieselbil
Biler

Bilejere i tusindvis kan

straffes med 1.500 kr.

to ved en pc
Nyheder

Netbetalinger ramt af teknisk fejl

en ulykke
Krimi

Alvorlig ulykke - 34-årig dræbt på stedet

en tagrende
Nyheder

Huset i oktober:

Tag dig i agt

for regn og rusk

lotto kupon
Nyheder

Otte nye lotto-millionærer

elmaster og elledninger i solnedgangen
Nyheder

Nu stiger el-prisen

statue af master fatman
Kendte

Vild med dans-stjerne: 
Mindes Master Fatman

bil
Nyheder

Stiger for niende måned i træk

portræt af kvinde
Film og TV

Sofie Gråbøl: 

Jeg blev blæst bagover

en pilot ved et kampfly
Nyheder

Kig op: Her kan du se de nye F-35-kampfly i dag

tv-skærm
Nyheder

Sådan skal dit tv hænge

portræt af mand
Nyheder

Minkavlere: Kan få hurtigere erstatning

plastick-skrald
Nyheder

I dag bliver engangsbestik forbudt

tallet 99 i balloner
Nyheder

Døende Jimmy Carter fylder 99 år

to mænd
Nyheder

Militære instruktører til Ukraine

et luftfoto af et gods
Nyheder

Dansker på Hawaii
køber dansk gods

en kvinde med tiarra
Kongelige

Ekspert: Alexandras

jagt på millioner

er "op ad bakke"

to personer med elcykler
Nyheder

Dansk elcykelfirma
vil undgå konkurs

en kvinde laver kyssemund
Kendte

Julie Zangenberg gift
med sin gourmetkok

en færge i havn
Nyheder

Dansk færge brager

ind i færgeleje

en bygning
Nyheder

Luksushotel

drejer nøglen om

Märtha Louise
Kongelige

Skandaleprinsessen bliver reality-stjerne

Løve
Nyheder

Løve dræber dyrepasser

Lotto-gevinster
Helt vildt

Pensionist vinder 13 mio:

Nu vil jeg rejse Danmark rundt

Morten Messerschmidt på talerstolen
Nyheder

Messerschmidt angriber S:

I svigter de ældre

smadret bil
Krimi

Totalskader sin Tesla

Donald Trump
Nyheder

38-årig tiltalt:

Lækkede Trumps

selvangivelse

Bus i vandmasser
Nyheder

Søløve på springtur efter oversvømmelse

mand og kvinde
Film og TV

Vild med dans:

De røg hjem

Nyheder

Årets sidste supermåne 

Underholdning

Tupac: Formodet

morder er anholdt

portræt af mand
Kendte

Chok i Vild med dans: 

Dommer er sygemeldt

Nyheder

New York:

I undtagelsestilstand

mand og kvinde
Kendte

Tv-vært stopper

hænder på tastatur
Nyheder

Hackerangreb rammer

sønderjyske skoler 

olympiske ringe
Sport

Giver russere lov

portræt af mand
Nyheder

Soldater skal bruges

i kamp mod banderne

Ulla Terkelsen i profil
Kendte

Ulla Terkelsen

er blevet fyret

portræt af kvinde
Nyheder

Hun skal stå i

spidsen for sygeplejersker

Nærbillede af Barbara Moleko
Kendte

Jeg har bimlende ADHD

Forskellige krydderier i små bunker på et bord.
Mad og drikke

Krydderiblanding

kan give kræft

Ulrik Wilbek smiler
Nyheder

Ulrik Wilbek sygemeldt

på ubestemt tid

Tomatpasta på en tallerken
Nyheder

Tomatpasta

uegnet til at spise

Angelina Jolie og Brad Pitt
Kendte

Angelina Jolie:

Jeg har ikke været

mig selv i et årti

Nyheder

45.000 ubesvarede

opkald på en uge

En fartfælde står i en vejkant.
Nyheder

Angreb

fartfælde

Mette Sommer og hendes dansepartner
Kendte

"Vild med dans"

skifter helt hest

En figur af en mand sidder på en bunke mønter
Nyheder

Dansk økonomi

skrumper

Blå blink fra flere køretøjer ved s-togsstationen.
Krimi

To personer fundet

på skinnerne på 

S-togsstation