Landstræner Lars Søndergaard er glad for, at det nu er blevet meldt ud, at kvindelandsholdet slipper for yderligere straf efter udeblivelsen fra en VM-kvalifikationskamp mod Sverige.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddeler fredag, at Uefas appeludvalg har afvist en appel fra Det Svenske Fodboldforbund.
- Det er dejligt, at der nu er afklaring, og det er dejligt, at der ikke sker mere, siger Lars Søndergaard.
- Selv om jeg ikke troede, der var noget at frygte, så har man jo alligevel været spændt, og det er dejligt, at der nu er kommet afklaring, og vi ved, hvad vi har med at gøre.
Den nytiltrådte landstræner afviser dog, at ventetiden har holdt ham vågen om natten.
- Da jeg vidste, at den endelige beslutning skulle falde i dag, så var jeg selvfølgelig spændt, men det er ikke noget, der har fyldt i ugerne op til.
- Vi har jo ikke kunne gøre noget ved det, og jeg vidste det jo godt, inden jeg skrev under med DBU, så jeg kendte den risiko, der var, siger den tidligere AaB- og Sønderjyske-træner.
Også blandt spillerne er der tilfredshed omkring, at der nu er truffet en afgørelse.
- Vi er tilfredse med dagens afgørelse, så vi nu kan kigge fremad, siger landsholdsanfører Pernille Harder i en pressemeddelelse.
- Nu handler det om at holde fokus på det sportslige, hvor vi har en stor opgave foran os. Vores mål er fortsat at spille os til VM, og det vil vi gøre alt for at indfri.
Afvisningen af appellen betyder, at Danmark taber kampen mod Sverige 0-3 og kan fortsætte i VM-kvalifikationen.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.