Gjordt. Bedler. Advokadoer.
Hører du til typen, som nærmest får ondt i øjnene af at se på den slags stavefejl, og som bliver voldsomt irriteret på den Facebook-ven, som staver som en brækket arm? Så har du sandsynligvis en introvert personlighed, skriver det britiske medie Metro på baggrund af en undersøgelse fra Kyoto University i Japan.
Staver du dårligt? Så skal du ikke bo her!
Forskerne undersøgte, hvordan testpersonerne reagerede på en e-mail fra en fiktiv person, som ville leje et værelse. I nogle tilfælde var der stavefejl i e-mailen.
Det viste sig, at testpersoner med en indadvendt personlighed reagerede på den dårligt stavende bofælle-kandidat med mere irritation og fordømmelse end testpersoner med en udadvendt personlighed. For eksempel var de indadvendte testpersoner mere tilbøjelige til at konkludere, at afsenderen af e-mailen ville være en dårlig bofælle. De udadvendte tog derimod stavefejlene mere afslappet.
Overstimuleret af stavefejl
Men hvorfor har introverte mennesker større trang til at slå sjuskede skribenter i hovedet med en tung rød ordbog fra Gyldendal?
Det har forskerne et bud på en psykologisk forklaring på.
Meget introverte mennesker har en lavere grænse for, hvornår de bliver overstimuleret, siger forskerne bag undersøgelsen med henvisning til en teori af psykologen Hans Eysenck. Introverte reagerer derfor også hurtigere med irritation og frustration, hvis de bliver bombarderet med forstyrrende stavefejl.
Hvis du i stedet hører til typen, som finder stavefejl underholdende, kan vi anbefale dette skønne galleri.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.