Efter flere år med tilbageholdende kunder fik ingeniørkoncernen FLSmidth i 2018 den højeste ordreindgang i seks år.
Samlet fik selskabet for 21,7 milliarder kroner nye bestillinger i løbet af året. Det viser årsregnskabet, der er offentliggjort torsdag middag.
FLSmidth leverer udstyr og giver rådgivning til blandt andet mine- og cementindustrien.
- Den kraftige ordreindgang i 2018 sker på baggrund af en positiv udvikling i mineindustrien.
- Samlet set skaber det et godt fundament for fremtidig vækst, siger Thomas Schulz, der er direktør for FLSmidth, i regnskabet.
FLSmidths omsætning steg med fire procent i 2018 til 18,7 milliarder kroner.
På bundlinjen - resultatet, når alle regninger er betalt - er overskuddet på 635 millioner kroner. Det er bedste resultat i fire år.
For 2019 venter FLSmidth en omsætning på 19-21 milliarder kroner. Det er igen minebranchen, som skal være den store trækhest.
- Den positive udvikling i mineindustrien forventes at fortsætte moderat i 2019, mens der forventes uændrede markedsvilkår i cementindustrien - med globale makroøkonomiske usikkerheder for begge brancher, skriver selskabet.
På aktiemarkedet får FLSmidth-aktien klø efter regnskabet. Aktien falder omkring tre procent.
Ifølge aktieanalytiker Mikkel Emil Jensen Sydbank hænger det sammen med, at resultaterne i fjerde kvartal var til den svage side. Det siger han til Ritzau Finans.
FLSmidth har hovedkontor i Valby i København og har samlet 11.400 ansatte på tværs af mere end 60 lande.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.