Holdene til den første semifinale ved VM i Rusland blev fundet fredag, da europæiske nationer sendte sydamerikanerne ud af turneringen.
* Uruguay - Frankrig 0-2:
Der var målmandsdrop til den store guldmedalje, da Frankrig blev klar til semifinalen ved at sende Uruguay hjem fra VM. Foran 1-0 trykkede Antoine Griezmann af langt ude fra i anden halvleg, og selv om bolden knækkede i luften, så burde Fernando Muslera i Uruguays mål have reddet. I stedet fik han pareret bolden i mål, og dermed vandt Frankrig opgøret 2-0. Forinden havde Raphaël Varane bragt franskmændene foran 1-0 på et hovedstød i første halvleg. Uruguay var uden stjerneangriberen Edinson Cavani, som var stærkt savnet i opgøret.
* Brasilien - Belgien 1-2:
De femdobbelte verdensmestre fra Brasilien kiggede ned i jorden, mens de belgiske spillere dansede jubeldans, da Belgien havde sendt Brasilien ud af VM. Det holdt hårdt mod slutningen, men Belgien vandt 2-1 i en kamp, hvor Eden Hazard var kransekagefigur hos et taktisk stærkt belgiske hold. Fernandinho scorede uheldigt selvmål tidligt i opgøret, da Belgien kom foran 1-0, mens Kevin De Bruyne var helt kølig, da han efter en halv time øgede til 2-0 på et langskud. Brasilien fik underkendt et straffespark af videodommerne ti minutter inde i anden halvleg, hvor Renato Augusto reducerede til 1-2 med et kvarter igen af kampen. Herefter pressede Brasilien på, og Thibaut Courtois måtte diske op med en klasseredning i overtiden. Belgien møder dermed Frankrig i den ene semifinale.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.