Efter 45 år i branchen og uden at afsløre, hvor mange penge han er værd, løfter den aarhusianske byggematador Olav de Linde sløret for, hvor mange penge hans virksomhed Byggeselskab Olav de Linde er værd.
Olav de Linde startede sin virksomhed i 1974 og er i gang med et generationsskifte, hvor hans tre børn skal køres i stilling.
Det er i den forbindelse den 67-årige ejendomsveteran overfor mediet Ejendomswatch har fortalt om sin formue.
Værdien af Olav de Lindes ejendomme, der ligger i Aarhus, Odense og København, er på 5,8 milliarder kroner.
Men Olav de Linde mener, at værdien er lavt sat og kan således være en del højere.
Endnu har børnene ikke overtaget styringen af Byggeselskab Olav de Linde. Den har Olav de Linde fortsat.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.