Det var et klart og entydigt nej tak fra Dansk Boldspil-Union til FC Barcelonas planer om at oprette et talentakademi i Ballerup, men det lader ikke til, at den spanske storklub bare adlyder uden videre.
TV2 Sport er kommet i besiddelse af en e-mail, som angiveligt er sendt fra Barcelona til dem, som skal deltage i audition 9. og 10. maj.
- DBU's aflysning af audition 9. - 10. maj i Ballerup Idrætsby, som er fremgået i medierne de sidste par dage, beror desværre på en række misforståelser fra DBU's side vedrørende FCBEscola Copenhagen, skriver klubben i mailen og fortsætter:
- Vi vil derfor gerne bekræfte, at audition gennemføres helt som planlagt, og at vi glæder os rigtig meget til at se dig i Ballerup Idrætsby.
DBU meddelte tidligere på ugen, at de ikke ville give grønt lys til, at Barcelona kunne oprette et talentakademi i Danmark, da fodboldforbundet mener, at det kan skade både børnene og dansk talentudvikling generelt.
Men DBU er foreløbig tavse om den seneste udvikling i sagen.
- Vi vil ikke kommentere på sagen, førend der er en officiel udmelding fra Barcelona, siger DBU's kommunikationschef Jakob Høyer til oplysningerne i ovennævnte e-mail.
Hvad Barcelona har tænkt sig at gøre med de børn, som eventuelt møder op til audition, må tiden vise.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.