Endnu en aktør indtager scenen i den kontroversielle diskussion om, hvorvidt fransk film skal beskyttes mod en invasion fra Hollywood.
Ifølge EU-Parlamentet kan forhandlingerne om verdens måske største frihandelsaftale mellem EU og USA indledes, men i et ændringsforslag stemte parlamentarikerne torsdag for at fritage kulturen fra forhandlingerne.
Kulturminister Marianne Jelved (R) har tidligere sagt, at hun ikke frygter for europæisk kultur og fransk film, hvis området skal konkurrere på lige vilkår med den amerikanske pendant.
- I Danmark og Nordeuropa har vi ikke haft brug for det, og der er ingen af os, der har mistet kultur på grund af den stigende internationalisering, sagde hun fredag under forhandlingerne med medlemslandene, hvor 14 EU-lande var uenige med hende.
De tæller blandt andet Tyskland og Frankrig, hvis præsident, François Hollande, har lagt al sin politiske vægt ind på at undtage fransk film fra forhandlingerne.
5000 filmfolk har underskrevet et brev til kommissionen, hvor de lufter deres bekymring. Sammen med dem frygter Hollande for fremtiden, hvis den europæiske filmbranche skal konkurrere på lige vilkår med Hollywoods store pengemaskine.
Finansieringen af europæisk film er afhængig af statsstøtte og kvotesystemer for at blive lavet, mener de.
Under debatten om hele aftalen indskærpede parlamentsmedlemmerne, at man holder parlamentet "omgående og fuldt underrettet" under forhandlingerne. Formanden for parlamentet, Martin Schulz, håber, at forhandlingerne kan indledes snarest.
- En aftale vil medføre store fordele. Sammen står EU og USA for halvdelen af verdens økonomi og en tredjedel af verdenshandlen, men der er stadig et stort økonomisk potentiale, siger Martin Schulz.
David Lynch, Stephen Frears og danske Thomas Vinterberg er blandt 5000 filmfolk, der har skrevet til kommissionen.
/ritzau/