Brøndby-spillerne Dennis Rommedahl og Michael Krohn-Dehli førte taktstokken og sikrede med tre mål dansk sejr på Cypern.
1-4 udesejren over Cypren betyder, at det danske landshold står med den ene støvle i EM-slutrunden i Polen og Ukraine næste år. Et point i hjemmekampen mod Portugal tirsdag kan udløse billetten til slutrunden.
Men landstræner Morten Olsen har fået to alvorlige problemer op til skæbnekampen. Dennis Rommedahl har problemer foden og Michael Krohn-Dehli slås med en tilbagevendende knæskade.
"Det er en gammel knæskade, der er brudt op med Krohn-Dehli, og Rommedahl har fået en overbelastningsskade i hælen. Det er værst med Krohn-Dehli. Det er et tidsspørgsmål - det er ligesom med Daniel Agger. Han kunne spille på lørdag, men vi skal spille tirsdag. Så hvad hjælper det os?," spørger Morten Olsen ifølge Sporten.dk.
Han er trist over at se de to spilleres deltagelse i kampen i Parken hænge i en tynd tråd. Dennis Rommedahl scorede to mål mod Cypern og Krohn-Dehli leverede et flot langskudsmål.
"Det er så forbandet ærgerligt. Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er, men det kan vi først se i morgen," siger Morten Olsen til Sporten.dk.
I forvejen er Daniel Agger og Nicolai Boilesen ude med skader.
Kilde:Sporten.dk