I torsdags blev AGF's angriber Dioh Williams sendt hjem fra Liberias landshold sammen med to andre holdspillere.
Årsagen er en kæmpe drukskandale. Dioh og to holdkammerater valgte søndag efter en meget våd druktur i fuld tilstand at true en fotograf og tage hans kamera. Det skriver Aftonbladet.se
Hændelsen skete forud for forud for Liberias vigtige kvalifikationskamp til African Nations Cup mod Zimbabwe. Alle tre spillere, inklusiv AGF-spilleren, kom ikke hjem fra byturen før døgnet efter, og de er nu blevet sendt hjem fra African Nations Cup.
Ifølge Aftonbladet angreb Dioh Williams sammen med holdkammerat Dulee Johnson en fotograf, som nu vil sagsøge dem.
"Jeg vil kræve erstatning for de skader, jeg har lidt som person, og for det materiale, jeg bruge, da jeg udførte mit job som journalist," siger fotografen Danesius Marteh ifølge Aftonbladet.
Fotografen har nu hyret advokater, som mener, at spillerne kan blive bragt for en domstol for drukskandalen.
Det har ikke været nemt at være Dioh Williams på det seneste, siden han blev skadet i akillessenen.
Han kom til AGF i 2007, men blev for et par uger siden lejet ud til russiske Alania Vladikavkaz for resten af året. Han nåede ikke at spille for AGF i 1. division i denne sæson.