Der var jubel, champagne og dreadlocks foran Københavns Byret, da to klimaaktivister i dag trådte ud i friheden.
Noah Weiss og Natascha Verco var blevet frifundet fra alle anklager om at have planlagt vold mod tjenestemand i funktion og mod Dansk Industri, Dansk Energi, Shell, Mærsk og Forum klimatopmødet i København. Planlægningen skulle have foregået over mobil og via sms-beskeder.
Aktionerne skulle alle finde sted under klimatopmødet, COP15, fra 11. til 18. december 2009. Men mangel på beviser frikendte amerikaneren og australieren.
De to blev anholdt præventivt af politiet, da de cyklede rundt i København før klimatopmødet.
Politiet havde overvåget dem gennem længere tid, og ifølge anklager Line Steffensen var politiets anholdelse den eneste årsag til, at aktivisternes planlagte 'hærværk af betydelig omfang og vold med diverse kasteskyts mod polititjenestemænd i funktion' blev forpurret.
Ifølge anklager Line Steffensen bliver det nu op til Statsadvokaten at afgøre, om byrettens afgørelse skal ankes.
De to aktivister er 34-årige Natasha Verco fra Sydney, som er dansk gift og bor i Sverige, samt 27-årige Noah Weiss, som er amerikaner, men har været i Danmark et år, hvor han studerer til kemiingeniør.
"Jeg er glad for, at det er ovre, og glæder mig til at komme tilbage til universitetet. Jeg er glad for, at den danske domstol har truffet den rigtige beslutning," siger en lettet Noah Weiss til Newspaq udenfor Københavns Byret, mens han tager en slurk champagne med ordene.
"Skål for friheden."
Også hans forsvarer, Hanne Reumert, er yderst tilfreds med frikendelsen.
"Vi er naturligvis glade for, at retten giver os medhold i, at man ikke kan dømme nogen for det her. Det viser jo, at systemet virker," siger hun til Newspaq.
Hanne Reumert understreger, at det har været hårdt for begge de sigtede, siden de 12. december sidste år blev anholdt.
"Det har været svært for dem undervejs. Dels har de siddet i varetægtsfængslet i lidt tid, og bare det at blive sigtet for en forbrydelse er en kæmpe, psykisk belastning. Men man er nødt til at tro på, at systemet virker, og at når vi har demonstrationsfriheden, er det også lovligt at arrangere demonstrationer. Det, der er ulovligt, er at arrangere ulovligheder, og det har de ikke gjort," siger hun.
Også Natashas forsvarer, Steen Frederiksen, er i godt humør oven på dommen.
"Jeg er meget glad for den dom, der kom. Her kan vi se, at folk ikke kan blive dømt på meget spekulative anklager. Ved den her dom har man modvirket, at folk bliver skræmt fra at deltage i udnyttelse af forsamlingsfriheden, og det synes jeg, er vigtigt. Det er en understregning af, at der skal være en frihed til at planlægge demonstrationer. De skaber ikke sig selv, det er hårdt arbejde. Alle de praktiske ting, de har gjort, har man forsøgt at kriminalisere, og det er ikke lykkes," siger han.
Op mod 2.000 personer blev anholdt ved klimatopmøde i København den 12. december, og flere blev præventivt anholdt, hvilket førte til kritik fra blandt andet Amnesty International side.