Pressen var klar med ivrige fingrer på tasterne.
Anni Fønsby, som nu hedder Anni Katrine Brinch, skulle lige til at rejse sig fra sit tavse sæde ved siden af sin advokat, og sætte sig i vidneskranken i rufferi-sagen.
Men i sidste sekund spurgte hendes advokat, om en udskydelse af hendes vidneforklaring, hvilket dommeren godkendte.
"Det er aldrig rart sidst på dagen, at skulle gå i gang med noget, som man ved kommer til at vare halvanden eller to dage og så bruge en time på det. Derfor synes jeg, at det var mest fornuftigt at flytte tingene," siger Annis forsvarsadvokat Ole Schmidt til Newspaq.
Dermed må alle vente på at høre hendes syn på anklagen om bordeldrift med 150 prostituerede og en fortjeneste på knap 12 millioner kroner.
En langtrukken udspørgen af Annis medtiltalte veninde, og de mange fremmødte, havde sendt temperaturen i vejret, og åbenbart tappet Anni for kræfter i det varme retslokale.
"Anni er selvfølgelig også træt, da det er sidst på dagen, og hun er glad for at det er udskudt," siger Ole Schmidt.
Dermed skal Anni først i vidneskranken torsdag morgen. Anklageren forventer, at det kommer til at tage længere tid end hendes medtiltalte veninde, som har siddet i vidneskranken siden mandag morgen.
Retssagen mod Anni Fønsby og hendes veninde bliver derfor udsat med en til to retsdage. Den maksimale straf er fire års fængsel, og anklageren har krævet, at det skal være ubetinget.