Det er populært som aldrig før at blive professionel problemknuser for arbejdsløse, handicappede, syge, sorgramte, fraskilte, hjemløse, kriminelle eller stofmisbrugene borgere.
I år har socialrådgivernes seks uddannelsessteder fået 1.431 ansøgninger - en stigning på ni procent i forhold til året før.
Samtidig er det sjette år i træk, at flere søger ind på professionsbachelor-uddannelsen, der tager tre og et halvt år. Det viser en gennemgang af tal fra Undervisningsministeriet.
På det største uddannelsessted, Professionshøjskolen Metropol i København, søgte 850 ind sidste år - i år var det tal steget til 1.200.
Rektor Stefan Hermann peger på tre årsager til stigningen på godt 40 procent.
"For det første har den økonomiske krise fået de unge til at vende sig fra de hurtige penge til mere blivende værdier i professioner som lærer, sygeplejerske og socialrådgiver. Den anden grund er, at socialrådgivere har rigtige gode beskæftigelsesmuligheder. Og det tredje er, at vi, der huser uddannelserne, er blevet bedre til at markedsføre os selv," siger han til Nyhedsbureauet Newspaq.
På Metropol bliver der optaget 350 studerende. Og det store antal ansøgere betyder derfor, at det adgangsgivende karaktergennemsnit er oppe på 5,3.
"Det betyder, at vi kan optage de bedst kvalificerede, fordi der er kø til uddannelsen," siger Stefan Hermann.
I Dansk Socialrådgiverforening kalder formand Bettina Post interessen for faget for "fantastisk". Hun hæfter sig også ved, at de unge er hurtigere til at søge ind på uddannelsen end tidligere.
"Det glæder os meget, at der stadig er rigtig mange unge, der synes, at det er spændende. Det har vi brug, for vi mangler nye socialrådgivere. Vi har en ledighedsprocent, der nærmest er lig nul," siger Bettina Post.
I de senere år har medierne bragt flere historier om vold mod socialrådgivere. Og i begyndelsen af året trak det overskrifter, da en kvindelig socialrådgiver blev stukket ihjel af en klient foran jobcentret i Holstebro.
Men den negative fokus på klienters vold og trusler om vold har ikke skræmt de unge væk, konstaterer Bettina Post.
"Trusler om vold er en lille del af socialrådgivernes arbejdsliv, men noget, som vi er nødt til at forholde os til. Og at de unge kan se ud over det og stadig have fidus til faget, det glæder jeg mig meget over," siger Bettina Post.
Hun håber, at interessen for socialrådgiverfaget i sidste ende vil give sig udslag i, at kommunerne i højere grad kan undgå at skulle ansætte andre faggrupper til socialrådgivernes opgaver.
"Igennem nogle år har vi kunnet se, at kommunerne har haft så svært ved at rekruttere socialrådgivere, at de bliver nødt til at ansætte nogen med en anden faglig baggrund. Men nu håber vi, at vi kan være med til at sikre, at det er socialrådgivere, der løser de socialfaglige opgaver især i kommunerne," siger Bettina Post.