Det er blevet dyrt at fylde sin brunchtallerken med brød. For selv om kornpriserne er faldet kraftigt, er det ikke kommet forbrugerne til gode.
I 2007 og 2008 var kornpriserne tårnhøje, og prisen på brød steg samtidig, men prisen fald ikke igen, da kornpriserne faldt. Derfor følger prisen på korn og brød ikke ad, skriver politiken.dk.
Og håbet vender ikke for de brødflove, for nu hvor der varsles nye prisstigninger på korn, varsler brødproducenterne igen dyrere brød.
Det er urimeligt, mener fødevareminister Henrik Høegh (V). Derfor vil han gøre priserne mere gennemsigtige ved at lægge brødpriserne på internettet.
"Det er en indbydelse til dem, der er interesseret i at konkurrere i detailbranchen eller brødproduktionen i Danmark," siger han.