Danske byggearbejdere er mestre i at søge job gennem netværk. Ni ud af ti gange, et byggefirma hyrer en ny murer eller tømrer, er det den nyansatte, der selv har henvendt sig til firmaet. Det viser en undersøgelse fra Danmarks Statistik.
Så selv om Facebook er blevet moderne til at skaffe sig et netværk, tyder det på, at skurvognen og kontakter i branchen er bedst til at skaffe sig et nyt job.
Derfor får du her 11 gode råd fra Kaj Nielsen, der som formand for byggearbejderne i Odense.
Murere og betonarbejdere har få dages opsigelse og er derfor vant til at blive fyret og hyret flere gange hvert år. De er rutinerede jobsøgere, og Kaj Nielsen mener, at andre faggrupper kan lære af deres tricks og kneb.
11 råd: Sådan søger en murer job gennem sit netværk
1. Vær udfarende: Der er ingen grund til at frygte, at du virker anmasende - især tidligere kollegaer har stor forståelse.
2. Ring til tidligere kollegaer og læg billet ind på et job, hvis der skulle komme noget.
3. Ring til tidligere chefer: Er det et lille firma med en håndfuld ansatte, kan du ringe til chefen selv. Er det et stort firma, så ring til sjakbajsen, mellemlederen eller tillidsmanden.
4. Hold øje med nye projekter, nye ordrer eller udvidelse af produktionen i din branche - Det er der, de begynder at hyre.
5. Ser du nye projekter, skal du ringe til virksomheden. Få en aftale om et kort møde ansigt til at ansigt, så du får præsenteret dig.
6. Dog skal du ikke bare dukke op, det virker for utjekket.
7. Ring kun én gang til chefer - de bliver ofte irriterede over folk, der hele tiden ringer.
8. Du kan godt ringe til kollegaer flere gange, når der er gået lidt tid, for de har større forståelse for din situation.
9. Få dem, du henvender dig til, til at notere dit nummer ned eller send det i en sms-besked efter samtalen.
10. Læg ikke al din energi i uopfordrede papiransøgninger. Det er ofte for systemets skyld. Et møde virker bedre.
11. Til sidst: Vær tålmodig og lad dig ikke slå ud. Det er ikke din skyld, at der er stor arbejdsløshed.