Teenagere med ondt i livet sendes ikke i skole eller på arbejde - men på førtidspension.
Hver dag sendes fire unge med psykiske lidelser på pension, hvilket er en fordobling på bare to år, og det er alt for stort et antal, advarer landets socialchefer. De opfordrer politikerne til at gribe ind, så tallet kan blive mindre, skriver Jyllands Posten.
Formanden for landets socialchefer Ole Pass kalder det spild af liv og stærkt bekymrende, at man førtidspensionerer teenagere og unge i 20'erne. Han mener, at man i stedet burde indføre midlertidige førtidspension, så man kan gøre dem i stand til at arbejde eller uddanne sig senere hen.
"Der findes nye behandlingsformer for psykiske lidelser, der over nogle år kan afhjælpe problemerne for nogle af disse unge," siger Ole Pass til avisen.
Og denne udmelding støttes af Lene Falgaard Eplov, som er overlæge på Psykiatrisk Center Ballerup i Region Hovedstaden.
"Man kan hjælpe mange unge sindslidende med ikke-psykotiske sygdomme som angst og depression med nye behandlingsformer, så de kan klare en uddannelse eller et arbejde efter nogle år med et individuelt forløb," siger hun.
Mens oppositionen går ind for en rehabiliteringsydelse, vil regeringen ikke indføre reformer, der kan føre til flere offentlige udgifter under den økonomiske krise.