Kritikken hagler ned over den nye madordning, og flere Venstre-politikere er klar til at droppe ordningen efter kun 14 dage.
Men børnene og børnehavelederne er glade for fælles frokost. Det viser en landsdækkende rundspørge til lederne i daginstitutionerne, som Politiken Research har lavet.
Otte ud af ti ledere siger, at børnene er meget meget tilfredse eller tilfredse med maden. Kun én ud af fem ledere synes, at maden er for ringe, skriver avisen.
Børnehavelederne siger også, at børnene generelt spiser mere ved måltiderne, og at de spiser mere varieret end før, hvor de havde madpakker med hjemmefra.
Men det er afgørende for ordningens succes, at alle børnene i institutionen er med, understreger de pædagogiske ledere.
1.200 daginstitutionsledere indgår i undersøgelsen. Halvdelen af dem har allerede i dag erfaring med fælles frokost.