Nu kommer skal der flere kvinder ind ad døren til Mærsk-hovedkvarterer på Esplanaden i København.
A.P. Møller-Mærsk har sagt ja til at tilslutte sig Ligestillingsministeriets 'Charter for flere kvinder i ledelse'.
Målsætningen for charteret er 100 virksomheder inden udgangen af 2010, og allerede nu har 75 private og offentlige virksomheder skrevet under.
Den administrerende direktør i Mærsk, Nils Smedegaard Andersen, erkender, at der ikke er nok kvinder i ledelsen.
"A.P. Møller-Mærsk lægger vægt på mangfoldighed i bred forstand og ønsker til enhver tid at ansætte den bedst kvalificerede person uanset køn, alder, nationalitet, seksuel orientering eller religiøs overbevisning. Samtidig erkender vi behovet for at fokusere specifikt på kvinder i ledelse, idet vi kan se, at vi har en klar ubalance," siger han.
Tilslutningen til Ligestillingsministeriets Charter skal først og fremmest gør A.P. Møller-Mærsk til en mere attraktiv virksomhed, siger han.
"Det er et væsentligt konkurrenceparameter, at vores karrieremuligheder appellerer til både kvinder og mænd for at sikre virksomhedens fremtidige succes."
Ligestillingsminister Inger Støjberg (V) glæder sig over, at 75 private og offentlige virksomheder har taget ideen til sig.
"Charteret for flere kvinder i ledelse er et godt eksempel på, hvordan mange virksomheder - uden brug af kvoter og tvang - arbejder målrettet og seriøst med at få flere kvinder i ledelse," siger hun.