Mens de etnisk danske unge har svært ved at holde fast i arbejdet i krisen, så ser det lysere ud for danskere med en anden etnisk oprindelse end dansk.
Ungdomsarbejdsløsheden er steget hele 60 procent for danskerne, mens den blot er steget 20 procent for indvandrerne.
Det viser tal fra Arbejdsmarkedsstyrelsen og Undervisningsministeriet ifølge nyhedsbrevet Agenda.
Også når det kommer til praktikpladser klarer indvandrerne sig strålende. Her vokser køen af danskere uden praktikplads markant hurtigere end køen af indvandrere
Roskilde Tekniske Skole oplever, at de unge indvandrere er en mere stabil arbejdskraft.
"De ikke-vestlige unge er simpelthen bedre arbejdskraft, og de vil gerne. Det kan man efterhånden også godt mærke hos arbejdsgiverne. Vi ved, at det er sværere for ikke-vestlige unge at få en praktikplads, men når de først får en plads, mister de den heller ikke," siger uddannelsesleder på Roskilde Tekniske Skole, Jesper Kofoed, til Agenda.
Hans Lassen, integrationskonsulent og direktør i konsulentfirmaet Sisyfos, bakker op om erfaringerne fra Roskilde.
"Trods 100 procent sikre spådomme igennem flere år om, at ikke-vestlige indvandrere ville ryge ud af arbejdsmarkedet først, er det glædeligt at se, det ikke holder stik," pointerer Lassen.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.