Efterfølgende har sygehusets ledelse set på omstændighederne og fundet ud af, at der ikke blev begået fejl. Det har fået Patientforeningen til at melde sygehuset til politiet.
»Det er meldt ud, at personalet har fulgt instrukserne. Det er dybt rystende. Derfor har Patientforeningen set sig nødsaget til at indgive en politianmeldelse, hvor politiet anmodes om nærmere at afklare, om der er grundlag for at rejse straffesager mod de pågældende personer samt Region Midtjylland,« oplyser Patientforeningens formand Erik Bach.
Det tragisk dødsfald skete fredag morgen for en uge siden, hvor det tyske ægtepar opsøgte sygehuset, fordi hustruen havde åndedrætsbesvær. To gange bad den tyske mand om hjælp og en gang bad en dansk mand om hjælp, men sygehuset reagerede ikke.
Sagen har fået Region Midt til at se på, om instruktionen ved sygehuset skal gives på tysk og engelsk.