Sejlerlandsholdet har i årevis tilhørt verdenseliten i den olympiske 49er-klasse, og nu søsætter Dansk Sejlunion et nyt projekt, der skal sikre fortsat dansk succes i klassen.
Dansk Sejlunion oplyser, at man opretter en såkaldt take off-gruppe bestående af ni 49er-besætninger med primært unge sejlere, der i et fælles træningsmiljø skal bane vej for danske OL-medaljer i 2020 og 2024.
- Vi har en stor gruppe af unge 49er-sejlere med ambitioner og vilje til at investere en masse træningstimer de næste år for at nå op på internationalt niveau.
- Vi kalder det take off-gruppen. Lidt svarende til en flyver, der bruger ekstra brændstof på at komme op i rejsehøjde, siger Dansk Sejlunions sportschef, Thomas Jacobsen.
Blandt de mere erfarne navne i gruppen er den tidligere OL-guldvinder Jonas Warrer. Han er dog aktuelt på pause fra 49er-sejlads.
En anden er 26-årige Michael Hansen, der deltog ved OL i Rio som lasersejler, men nu har taget et markant kursskifte over i 49eren.
Gruppens første store mål er VM i Aarhus i 2018.
- Jeg forventer et spændende projekt frem mod næste års VM i Aarhus som et af de første store mål for besætningerne.
- Og jeg er overbevist om, at gruppen rummer en besætning, der kan sejle med om medaljerne ved OL i Tokyo. Også efter 2020 er der store perspektiver. Rammerne og talentet er der, siger Thomas Jacobsen.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.