Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Vi er for fine til fastfood

Hotdoggen, shawarmarullen og burgeren er på vej i skammekrogen.

9. maj 2010 kl. 13:17 (opdateret kl. 13:46)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Et almindeligt syn i Danmark. Men mindre almindeligt end for 10 år siden.
Et almindeligt syn i Danmark. Men mindre almindeligt end for 10 år siden. Foto: Colourbox

Vi siger i stigende grad 'nej tak' til at sætte tænderne i hotdogs, burgere og shawarma-ruller.

Det viser nye tal fra Horesta, hotellernes og restauranternes brancheorganisationen.

Samlet set går danskerne i højere grad i en bue uden om den hurtige, billige mad i forhold til for ti år siden.

Især svigter danskerne den klassiske grillbar. Her oplevede man næsten syv millioner færre besøg i 2008 i forhold til 1997.

"Danskerne er blevet mere bevidste om, hvad man putter i munden. Og der hvor man har bedre alternativer til pommes fritterne, der vælger man at gå hen," siger Horesta-direktør Lone Njor Hult til Newspaq.

Men selv om restaurationsbranchen og supermarkederne samlet set sælger mindre fastfood, så har de store burgerkæder fremgang.

"Der er fastfoodkæder som har oplevet fremgang som for eksempel velkendte McDonalds og Burger King," siger Horesta-direktøren.

Forklaringen er, at de er begyndt at sælge flere sunde alternativer til burger og pommes frites som f.eks. gulerødder og salater.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
09.05-2010 | 13:46 af Carsten Svendsen
Danskerne for FEDE AF fastfood!
 
09.05-2010 | 20:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.05-2010 | 20:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2010 | 19:15 af Mai Jørgensen
Jeg tror nu ikke at Burgerking og McD kun har fremgang i salget af deres slaskede salater og selvdøde gulerødder. Mon ikke, det snarere handler om at de to store kæders burgere mm. er billigere end i den lokale grillbar? Og at de oftest har åbent længere, nogle gange hele natten, så de kaprer folk på vej hjem fra byen?
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites