Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Velhaverkommune knaldet for farligt arbejde

Den var helt, helt gal, da Arbejdstilsynet i april kom på uanmeldt besøg på en af Frederiksberg Kommunes byggepladser.

18. juli 2012 kl. 06:00
Start et spil på Spigo.dk
Spil
På rådhuset på Frederiksberg har de fået en øv-sag på halsen.
På rådhuset på Frederiksberg har de fået en øv-sag på halsen. Foto: frederiksberg.dk
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Den var helt, helt gal, da Arbejdstilsynet i april kom på uanmeldt besøg på en af Frederiksberg Kommunes byggepladser.

Der var fare for, at håndværkere kunne være faldet ned fra flere meters højde, og store dele af den krævede sikkerhedsplan for byggepladsen var ren kopi. Det viser en aktindsigt, som Avisen.dk har fået i sagen.

"Den her slags sjusk kan i de værste tilfælde føre til alvorlige skader for håndværkerne," konstaterer Hasse Mortensen, der er tilsynschef i Tilsynscenter Øst.

Kommunen fik et såkaldt strakspåbud og en rød sur smiley i forbindelse med byggeriet på ældreboligerne Kredsens Hus, hvor man er i gang med en renovering til 150 millioner kroner af 6.000 kvadratmeter.

Tilsynschef: De tager det ikke alvorligt

Det er især det faktum, at kommunen har godtaget en sikkerhedsplan, hvor store dele var kopieret fra arbejdsmiljøloven, der gav anledning til, at Arbejdstilsynet skruede bissen på.

"Det tyder jo på, at man ikke tager det her vigtige arbejde seriøst. En sikkerhedsplan skal tage udgangspunkt i forholdene på den konkrete byggeplads, ellers er den ikke meget værd," understreger tilsynschefen.

Ifølge loven er det bygherrens ansvar, at håndværkere og entreprenører udfærdiger ordentlige sikkerhedsplaner. Men den pligt svigtede Frederiksberg Kommune altså.

"Når de har styr på økonomien, så bør de også have styr på arbejdsforholdene," fastslår Hasse Mortensen.

Viceborgmester: "Dybt pinligt"

"Den her sag er dybt pinlig. Der er vist ikke rigtig andre ord, der dækker det: Pinligt og dybt kritisabelt."

Sådan lyder det fra Katrine Lester (S), der er viceborgmester på Frederiksberg.

"Det er ikke for sjov, at de her sikkerhedsplaner skal laves. Og når der har været nedstyrtningsfare, så kunne folk være blevet slået ihjel, hvis det var gået rigtig, rigtig galt. Så i virkelighed er vi billigt sluppet, hvis vi er sluppet med en rød smiley."

I 3F mener man også, at sagen bør give anledning til røde øre på Frederiksberg Rådhus.

"Hvis ikke kommunen, som er bygherre, undskyld udtrykket, letter røven og kommer ud og sørger for, at tingene de er i orden. Jamen, så har de jo ikke udfyldt deres sikkerhedsopgave," konstaterer arbejdsmiljøpolitisk konsulent i 3F Palle Larsen.

Læs også: Dine skattepenge går til farlige byggepladser

Læs også: Flovt! Staten fik rødt kort på byggeplads

Læs også: Kommuner sjofler sikkerhed på byggepladser

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
18.07-2012 | 22:37 af Jan Danum
Big surprise
 
18.07-2012 | 22:50 af Ove Nielsen
Tilsynschef: De tager det ikke alvorligt

Ja da hvor overraskende, er de ikke pæne mennesker ?
There is something rotten - somewhere

OOOver the Rainbow - and a poy of Gold ??
Perhaps maybee il think so bob bob bob

Alle bedes venligt synge med !
Money makes the world go around
the world go around
the world go around
Money makes the world go around
It makes My wolrddd Gooo rounnddddd d d d d Round !

What the Fuck - They must all be pretty Daze ??

Dette er Roskilde station - Alle beddes stige af .. Far vel

mvh Confucius
 
 
18.07-2012 | 22:58 af Ove Nielsen
PS

Herefter kører pengetoget direkte til - Ebberød Bank
De skal ssøømænd-t nok kukke finde noget sjovt Biodyt -
eller krigslegetøj at investere i
Så futtes hele lortet af og pengene er - spildt på SBB
Sublim Bank Bankerot
Til alles dårligste løsning i Kejserens nye Klæder

Bestil SBB NU gå ikke glip af denne Fidus

Der er nye klæder i udsigt, ser det vist ud til ??

mvh Confucius
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites