
Del på Facebook
Han har længe ønsket at komme helt og aldeles væk fra Vejle Boldklub. Niveauet var ikke højt nok til Brian Nielsens opfattelse af egne evner, og nu er exitstrategien på plads.
Midtbanespilleren ridder væk på en rød tyr. Den hedder New York Red Bulls og spiller i USA's bedste liga, MLS. Det skriver tipsbladet.dk
Men skiftet til den amerikanske liga er ikke eneste skift, Brian Nielsen har sagt ja til. For 1. januar 2011 går turen til en anden rød tyr.
Her venter et ophold i Red Bull Salzburg, og som navnet indikerer, har klubberne da også noget til fælles. De er nemlig begge eget af firmaet bag læskedrikken Red Bull.
"Vi sender Brian Nielsen til USA først, fordi det er en god liga og et godt sted for unge spillere at udvikle sig i. Men efter otte måneder der, kommer han til Salzburg. Vores spejdere har fulgt ham et år eller to og set ham spille mange gange. Han er en god spiller, og vi mangler gode spillere til vores venstrekant, hvor vi i øjeblikket kun har én spiller med høj klasse," forklarer Christoph Freund, der er teammanager i Red Bull Salzburg, til tipsbladet.dk
Brian Nielsens tidligere klubkammerat i Vejle, målmand Jimmy Nielsen, skiftede også til MLS i USA tidligere på året.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.