Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

TV-baronessen meldt til politiet for skrigeri

Nabo har politianmeldt tv-baronessen Caroline Fleming på grund af højlydte skrig og larm.

4. april 2008 kl. 07:50
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Tv-baronessen Caroline Fleming fra Valdemars Slot på Tåsinge har i den grad sendt en af sine nærmeste naboer, Jan Sørensen, på krigsstien, skriver ekstrabladet.dk.

For selv om Jan Sørensen bor på naboøen Thurø, er han så generet af larm fra baronessens slot, at han nu har meldt hende til politiet.

Det er slottets årligt tilbagevendende Horrornight-show omkring Halloween i efteråret, der ifølge Jan Sørensen er årsag til den megen uro - det handler blandt andet om bulder og brag, skrig og skrål og højlydt teknomusik.

Og Per Mazur, der organiserer skrækaftenerne, indrømmer da også blankt, at der larmes fra slottet.

- Jeg indrømmer blankt, at vi støjer. Men så er det altså heller ikke værre, siger Per Mazur til ekstrabladet.dk.

Til Fyns Stiftstidende har Jan Sørensen tidligere fortalt, at han, selv når han befinder sig i sin kælder en hel kilometer borte fra Valdemars Slot, er plaget af larmen. Og nu frygter han, hvad det kommende efterår vil byde på rent støjmæssigt.

Caroline Fleming, der befinder sig i London, vil nu se på sagerne, når hun næste gang vender hjem til Danmark.

- Vi må finde ud af, hvordan vi kan reducere lyden, sådan at Jan kan få sig en god nattesøvn ovre på Thurø, siger hun til ekstrabladet.dk.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
04.04-2008 | 08:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 09:09 af Lars Nunnegaard
En gang om året, kan man da holde ud! Vi bor 250 m fra det lokale forsamlingshus. Visse lørdage støj og musik. Skidt pyt.

En gang årligt et tre dages marked, masser af støj. Ja men det er da til at leve med, medmindre man er totalt "stået af".
 
 
04.04-2008 | 09:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 09:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 09:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 09:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 10:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 11:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 11:43 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 17:03 af Bruce1
Skøre luksus gimpe.
 
 
04.04-2008 | 20:43 af Jan Hansen
Muha! Støj fra naboen en hel gang om året! Ja, der er sandelig nogen, der har store problemer i dette land.
 
 
04.04-2008 | 21:06 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 21:06 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.04-2008 | 21:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
05.04-2008 | 06:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites