Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Store forventninger til Vilhelmsens dagpenge

SF's bagland har ukonkrete forventninger til Annette Vilhelmsen, som foreløbig får lang snor, siger ekspert.

15. okt. 2012 kl. 10:42
Start et spil på Spigo.dk
Spil
SF-baglandet har store forventninger til Annette Vilhelmsen, men det kan blive svært for hende at leve op til dem, vurderer SF-kender.
SF-baglandet har store forventninger til Annette Vilhelmsen, men det kan blive svært for hende at leve op til dem, vurderer SF-kender. Foto: Mikkel Tariq Khan / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Når tre fremtrædende støtter af Annette Vilhelmsen mandag går ud og kræver en løsning på dagpengeområdet, så siger det noget om de store forventninger, der er i dele af SF til den nye formand.

Det vurderer journalist på Weekendavisen og SF-kender Hans Mortensen.

Blandt andet siger partiets tidligere næstformand Meta Fuglsang til Børsen, at "Annette har den stædighed, at hvis vi ikke kan forlænge dagpengeperioden, kan vi gøre noget andet".

- Det viser noget om de forventninger, der er til hende. Hun repræsenterer et ønske om, at der skal ske noget andet. Der er sikkert mange, der har kanaliseret deres eget ønske om, hvad SF skal være over i Annette Vilhelmsen, siger Hans Mortensen.

Han mener dog ikke, at udmeldingerne fra støtterne under formandsopgøret for alvor vil male Vilhelmsen op i et hjørne. Ikke på kort sigt, i hvert fald.

- Der for ukonkret til, at det bliver rigtig farligt, men det siger noget om de forventninger, der er til hende, siger han.

Han tror dog ikke, at Annette Vilhelmsen risikerer at skuffe sine støtter under efterårets finanslovforhandlinger, som hun i sagens natur bliver kastet lidt hovedkulds ind i.

- I første runde vil der være en betydelig forståelse for, at hun ikke bare kan ændre tingene her og nu, for eksempel hvis man laver finanslovaftale med Venstre, siger Hans Mortensen.

- Men hvis der hen over foråret kommer en større kontanthjælpsreform, der gør mere ondt på SF, så må hun jo til at forklare sig, og så er der nok mange, der vil blive skuffet over det, de fik, påpeger han.

- Hendes manøvremuligheder i regeringen er meget, meget små. I politik er det sådan, at hvis man har magten til at true med at gå - som De Radikale har - så står man stærkt. Og den magt har SF reelt ikke, siger han.

Mandag mødes Annette Vilhelmsen med hele regeringstoppen på Marienborg.

Læs også: Cekic om dagpengeløsning: Lad os regne på det

Læs også: Det diskuterer regeringen på Marienborg

Læs også: Vilhelmsen-støtter kræver dagpengeløsning

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites