Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Stoltenberg beklager de mange terror-fejl

Anders Behring Breivik kunne havde været blevet standset. Det blev han ikke, siger Norges statsminister.

28. aug. 2012 kl. 11:40 (opdateret kl. 12:34)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
- Der blev truffet rigtige valg både den 22. juli og før. Men der blev også taget forkerte beslutninger. Og rigtige beslutninger blev ikke gennemført hurtigt nok.
- Der blev truffet rigtige valg både den 22. juli og før. Men der blev også taget forkerte beslutninger. Og rigtige beslutninger blev ikke gennemført hurtigt nok. Foto: AP/Terje Bendiksby / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Norges statsminister, Jens Stoltenberg, siger i en redegørelse til Stortinget, at der blev begået fejl den 22. juli sidste år, og han beklager, at det ikke lykkedes at bremse Anders Behring Breivik, inden han dræbte 77 mennesker.

- Grubbegata burde være lukket. Det var den ikke. Gerningsmanden kunne have været blevet standset tidligere. Det blev han ikke. Flere sikrings- og beredskabstiltag burde have været iværksat. Det skete ikke. Dette beklager jeg, siger Stoltenberg.

Grubbegata fører ind i regeringskvarteret, hvor Breivik detonerede en bombe og dræbte otte.

Statsministeren er i Stortinget for at kommentere den sønderlemmende kritik, der blev rettet mod politiet og myndighederne i den såkaldte 22. juli-rapport, der blev offentliggjort tidligere på måneden.

Han erkender, at kommissionsundersøgelsen har afdækket fejl, mangler, utilstrækkeligheder, systemsvigt og konkrete fejlvurderinger både før og under den 22. juli sidste år.

- Der blev truffet rigtige valg både den 22. juli og før. Men der blev også taget forkerte beslutninger. Og rigtige beslutninger blev ikke gennemført hurtigt nok.

Han konstaterer, at man aldrig kan rette fortidens fejl.

- Derimod kan vi lære af fortiden, erkende at vi tog fejl og gøre det, der må til, for at skabe en tryggere fremtid, siger han.

Han vil blandt andet have et bedre helikopterberedskab.

Mange har kritiseret politiet for, at de ikke havde helikoptere til at sætte ind, da Breivik i en lille time gik rundt på Utøya og myrdede 69 mennesker.

Kilde: NTB

Læs også: Norsk journalist måber over Breiviks ofre

Foto: Billederne du ikke må se af massemorderen

Læs også: Breivik accepterer sin forvaringsdom

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites