Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Skatteminister glæder sig over bud på topskat

Meldingen om at hæve topskattegrænsen vækker glæde hos skatteministeren, der opfordrer alle til at komme med konstruktive forslag.

12. jan. 2012 kl. 09:51 og
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Forslaget om at hæve topskattegrænsen bydes velkommen i Skatteministeriet.
Forslaget om at hæve topskattegrænsen bydes velkommen i Skatteministeriet. Foto: colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Opfordringen fra Dansk Metal om at lette i topskatten modtages med åbne arme af skatteminister Thor Möger Pedersen (SF).

Selvom han ikke vil gå ind i selve forslaget, så byder han alle idéer velkommen, lyder det.

"Jeg vil gerne kvittere for Dansk Metals oplæg, som jeg glæder mig til at studere nærmere. Det afgørende for regeringen er, at reformen er fuldt finansieret, har en rimelig social balance og sænker skatten på arbejde markant," siger Thor Möger Pedersen i en mail til Newspaq.

Han kræver dog, at alle indspark til en kommende skattereform skal være finansieret krone for krone.

"Jeg opfordrer alle til at deltage i debatten om skattereformen med konstruktive forslag og gode idéer - blot man husker, at udgiftskrævende forslag også skal finansieres," skriver han.

LO-fagbundet Dansk Metal vil hæve beløbsgrænsen for topskatten med 40.000 kroner, og dermed vil 240.000 danskere slippe for skatten.

"Mange vil være mere motiverede for at tage lidt flere overarbejdstimer, hvis de slipper for at betale 15 procent i topskat. Du får smeden og andre ansatte til at tage en ekstra tørn, når der er en gulerod," siger cheføkonom Allan Lyngsø Madsen fra Dansk Metal til Berlingske.

I dag er det sådan, at man betaler topskat, når man tjener over 390.000 kroner om året. Regeringen har allerede planlagt at hæve grænsen for topskat til 410.000 kroner fra 2014.

Hvis Dansk Metals krav bliver realiseret, vil man først skulle betale topskat, når man tjener over 450.000 kroner årligt.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites