
Del på Facebook
Selvom hun lider af udpræget flyskræk var Norges kronprinsesse Mette-Marit alligevel fattet nok til at tage et billede af det havarede fly og udgive det på Twitter.
Se her: Mette-Marits foto på Twitter
Kort forinden var hun og kronprins Haakon blev evakueret fra et MD80-fly, der brød sammen under starten og udviklede røg i kabinen.
135 passagerer, to piloter og det øvrige kabine-personale, blev evakueret fra flyet ved hjælp af nødsliskerne i siden og i halen.
"Da flyet kører ud på startbanen og kommer i fart konstaterer kaptajnen, at der er et problem med den ene motor, som giver røg i kabinen. Og så beslutter kaptajnen at stoppe flyet ude på startbanen. Derefter bliver passagerne kørt ind til lufthavnen og debriefet," siger SAS-kommunikationschef Mikkel Thrane til Newspaq.
Passagerne fløj omkring klokken 11 til Oslo med et andet fly, oplyser han.
Det norske kronprinspar havde været til den danske kronprinsesse Marys 40 års fødselsdag, da de søndag morgen skulle flyve hjem til Oslo.
"En varm tak til et dygtigt SAS crew som tog godt vare på alle passagerer," skriver Mette-Marit på Twitter.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.