Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Rideglad rockmor flytter ind hos svensk ven

Kærligheden til heste får nu den danske rockmama til at rykke rødderne op og flytte til Sverige.

6. juli 2012 kl. 09:02
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Stærke Sanne Salomonsen fik hjælp af sine firbenede venner, da hun skulle ovenpå igen efter at have vundet over sygdommen.
Stærke Sanne Salomonsen fik hjælp af sine firbenede venner, da hun skulle ovenpå igen efter at have vundet over sygdommen. Foto: Nico-dk, Gnu Free Documentation License, Wikimedia Creative Commons

Hele Danmarks Sanne Salomonsen forlader landet og flytter ind hos en ven i Sverige.

Ifølge den svenske avis Kvällposten er det den 56-årige sangerindes kærlighed til heste, der har fået hende til at slå sin lyse manke permanent ned i vores naboland. Her skal hun bo ved sin ven Tobias Larsson, som er hestetræner.

- Jeg skal bo i et af husene på gården. Lige så snart huset er klart, flytter jeg ind. Der skal lige lægges nyt tag, og huset skal sættes i stand, før det er muligt at flytte ind. Men jeg er konstant på nakken af 'Tobbe' og spørger, hvornår det er klart, siger det danske rockikon til Kvällposten.

Sanne er så ivrig efter at flytte ind på gården lidt uden for Ystad, at hun ikke vil vente på at hendes luksusvilla i Charlottenlund bliver solgt.

Den populære rock-mama har før boet i Sverige med sin dengang svenske mand, rocksangeren Mats Ronander. Men hun afviser at der er andet end venskab mellem hende og den kommende svenske bofælle.

- Tobbe og jeg har kendt hinanden meget længe. Vi mødte hinanden til et western-træf for mange år siden i Danmark og har været rigtig gode venner lige siden. Vi har det rigtig sjovt og lærer også meget af hinanden, siger Sanne Salomonsen.

Den rå sangerinde glæder sig til at flytte og være tæt på hestene. Kærligheden til de stærke dyr hjalp hende blandt andet videre efter den blodprop, hun blev ramt af i 2006, og ifølge Sanne hjalp ridningen hende både med at genoptræne musklerne og genfinde humøret.

- Jeg bliver simpelthen så glad, når jeg er sammen med dem, siger den kendte hestepige og kommende svensker.

Kilde: Kvällsposten.

Læs også: Kongefamilien i sorg: Prinsesse er sovet ind

Læs også: Undskylder tv-brøler: Porno midt i nyhederne

Læs også: To børn og mand fundet døde i lejlighed

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites