Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
Finanslov

Regeringen: Nu vil danskerne svinge dankortet

Danskerne vil bruge flere penge i 2013, forudser regeringen som forudsætning for sit finanslovforslag.

27. aug. 2012 kl. 10:54 (opdateret kl. 11:38)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Finansminister Bjarne Corydon (S) forudser blandt andet, at danskerne vil købe flere biler.
Finansminister Bjarne Corydon (S) forudser blandt andet, at danskerne vil købe flere biler. Foto: TYCHO, GREGERS / POLFOTO

Indkøbsvognene får top på og bæreposerne bliver igen fyldt til randen næste år. I hvert fald regner regeringen med en betydelig stigning i danskernes privatforbrug.

Det fremgår af de økonomiske forudsætninger, der ligger til grund for det finanslovforslag, som finansminister Bjarne Corydon (S) fremlægger mandag.

Regeringen regner med, at privatforbruget vil stige med 2,3 procent næste år. Det er en opjustering i forhold til Finansministeriets seneste prognose, hvor regeringen kun regnede med en vækst i privatforbruget på to procent næste år.

Men regeringen må sande, at dens tidligere skøn for privatforbruget i år har været for optimistisk. Nu regner regeringen kun med, at privatforbruget vil stige en procent, mens der i den tidligere prognose var forudset, at privatforbruget ville stige 1,2 procent i år.

Men den forventning bliver altså tilsyneladende gjort til skamme.

Salget af nye biler vil udgøre en større del af privatforbruget, fremgår det af regeringens prognose. Bilsalget vil tegne sig for 4,4 procent af privatforbruget i år og 4,6 procent næste år.

Registreringsafgiften vil dog indbringe 1,5 milliarder kroner mindre, end regeringen regnede med i maj. Det skyldes dels, at virksomhederne køber færre biler, dels at personbilerne bliver mindre og mere brændstoføkonomiske.

I alt regner staten med at få 14,25 milliarder kroner ind i registreringsafgift i år, mens de stiger til 16 milliarder kroner næste år på grund af de ændrede regler for leasing- og demobiler.

Forbrugernes lyst til at bruge penge har stor betydning for, hvor meget den danske økonomi vokser som helhed.

Regeringen regner også med en lidt højere inflation næste år. Forbrugerpriserne ventes at stige med to procent næste år, hvor der var ventet 1,7 procent, da Finansministeriet sidst offentliggjorde en prognose tilbage i maj.

I år bliver inflationen 2,4 procent, mener Finansministeriets økonomer. I maj-prognosen var skønnet 2,5 procent.

Regeringen regner også med en lidt højere inflation næste år. Forbrugerpriserne ventes at stige med to procent næste år, hvor der var ventet 1,7 procent, da Finansministeriet sidst offentliggjorde en prognose tilbage i maj.

I år bliver inflationen 2,4 procent, mener Finansministeriets økonomer. I maj-prognosen var skønnet 2,5 procent.

Læs også: Ministres børn forgyldes med pensionspenge

Læs også: Topforhandler: Jeg tager hatten af for Bjarne

Læs også: Statsansatte ruster sig til sammenbrud

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
27.08-2012 | 12:31 af Kim Harder
Næppe med de prisstigninger som der p.t. køre. Det giver ikke mersalg, at sætte priserne uforholdsvis meget mere op, som detailhandlen gør lige for tiden. Lønningrne følger ikke med, så vi får en realløns tilbagegang i 2013 og 2014.
 
 
27.08-2012 | 12:39 af Chris Nielsen
Hilsen til Regeringen: " I er fulde af lort..!!! ". Venlig hilsen Detailhandlen...
 
27.08-2012 | 15:02 af Søren L
Gad vide hvor de ved det fra.
 
29.08-2012 | 12:05 af Connie Skytte
Det kan da godt være, de/vi vil svinge dankortet - men det bliver da i Tyskland.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites