Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Razzia i byggebranchen: Sikkerheden i fare

Arbejdstilsynet, Skat og politiet gennemførte i går årets femte landsdækkende aktion mod social dumping.

3. okt. 2012 kl. 12:05
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Myndighederne havde fokus på moms- og skatteforhold, arbejds- og opholdstilladelser samt arbejdsmiljøforhold og anmeldelse til RUT, da de i går gennemførte razzia.
Myndighederne havde fokus på moms- og skatteforhold, arbejds- og opholdstilladelser samt arbejdsmiljøforhold og anmeldelse til RUT, da de i går gennemførte razzia. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Sort arbejde og alvorlige brud på sikkerheden.

Flere store byggepladser landet over fik i går besøg af Arbejdstilsynet, Skat og politiet, der gennemførte årets femte landsdækkende aktion mod social dumping, og det gik ikke stille af sig.

Myndighederne havde fokus på moms- og skatteforhold, arbejds- og opholdstilladelser samt arbejdsmiljøforhold og anmeldelse til RUT.

For Arbejdstilsynet indebar aktionen, at der blev gennemført 83 kontrolbesøg og givet i alt 56 reaktioner.

52 gange måtte Arbejdstilsynet påtale alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljøloven, og så blev der givet syv strakspåbud, der vurderes at skulle følges op af en bødestraf.

Arbejdstilsynet forventer desuden at afgive fem indstillinger til politiet for overtrædelse af anmeldepligten til RUT.

Razziaen viser også, at der i bygge- og anlægsbranchen stadig er "sikkerhedsproblemer af ganske alvorlig karakter", skriver Skat i en pressemeddelelse.

For Skat viser resultaterne af kontrolbesøgene på byggepladserne, at der fortsat fuskes med lønforholdene.

Skat vil udtage cirka en tredjedel af de besøgte virksomheder til yderligere kontrol. På baggrund af tidligere erfaringer forventer Skat, at en del af kontrakt- og arbejdsforholdene vil blive ændret, så skattebetalingen foregår efter reglerne.

For politiet resulterede kontrolbesøgene i, at tre udlændinge blev anholdt med henblik på at undersøge, hvorvidt de lovligt kan opholde sig og arbejde i Danmark.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites