Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Positivt nyt: 10.000 færre ledige om to år

Nationalbanken har skruet op for ledighedsskønnet, men forventer fortsat et fald i både 2013 og 2014.

20. sep. 2012 kl. 09:04 (opdateret kl. 09:32)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Flere kommer i arbejde. Næste år vil antallet af ledige falde til 161.000 personer.
Flere kommer i arbejde. Næste år vil antallet af ledige falde til 161.000 personer. Foto: Colourbox

Dansk økonomi står fortsat foran betydelig usikkerhed, fremgår det af Nationalbankens kvartalsoversigt.

Men det bedste bud fra Nationalbanken er, at væksten i 2013 vil lande på 1,6 procent, mens den i 2014 vil nå 1,7 procent.

Det vil være nok til at gøre et indhug i ledigheden på cirka 10.000 personer over de kommende to år, vurderer banken.

Ifølge de seneste ledighedstal fra juli ligger antallet af arbejdsløse lige nu på knap 166.000. Nationalbanken venter, at ledigheden vil lande på 164.000 personer ved årets udgang.

Næste år vil antallet af ledige falde yderligere til 161.000, spår Nationalbankens økonomer. Det er værd at bemærke, at Nationalbanken så sent som i juni, forventede, at ledigheden ville falde til 151.000 næste år.

Nationalbankens nye skøn er samtidig mere negativt end Finansministeriets skøn om en ledighed på 158.000 ledige næste år. I 2014 forventer Nationalbanken til gengæld af bruttoledigheden vil være nede på 156.000.

Der er fortsat udsigt til solide overskud på betalingsbalancen de kommende år. Både i 2013 og 2014 vil overskuddet være på den gode side af fem procent af bruttonationalproduktet.

Det private forbrug ventes at stige med 1,5 procent i 2013 og 1,7 procent i 2014, mens det offentlige forbrug i begge år vil ligge lavt med en stigning på blot 0,8 procent.

Inflationen vil være under kontrol med prisstigninger på henholdsvis 2,0 og 1,8 procent de næste to år. Det betyder, at der kan blive tale om en fremgang i danskernes realløn.

Timelønnen ventes nemlig at stige med 2,1 procent til næste år og 2,4 procent året efter.

Nationalbanken har opstillet et par alternative scenarier i den nuværende usikkerhed. Hvis der kommer mere gang i økonomien end forventet, så kan væksten stige til omkring to procent årligt i både 2013 og 2014.

Omvendt kan fortsat tillidskrise i økonomien betyde, at væksten kun når op på 0,6 procent til næste år. Det vil betyde højere ledighed i både 2013 og 2014 end forudsat i det mest ventede scenarie.

Foto: Se de uddannelser der sender dig i ledighed

Læs også: Her kommer der 25.000 nye job i Danmark

Læs også: Opsving forude: Jobfest i vikarbranchen

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
20.09-2012 | 13:18 af Dennis Tomsen
Selvfølgelig kan bruttoledigheden forventes at falde til næste år når folk i stimevis begynder at falde ud af dagpengesystemet uden at have ret til kontanthjælp, og de derfor ikke længere figurere i den gængse arbejdsløshedsstatistik. Men det bliver der ikke færre arbejdsløse af (!)
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites