Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Popsanger holder Whitneys døds-brev hemmeligt

Kort før hun døde, skrev Whitney Houston et brev til Brandy, men hvad der stod i det, bliver aldrig afsløret.

29. juni 2012 kl. 09:58 (opdateret kl. 10:44)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Hvad stod der i Whitney Houstons vigtige brev til Brandy?
Hvad stod der i Whitney Houstons vigtige brev til Brandy? Foto: Scanpix, AFP, JOERG KOCH
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Sangerinden Whitney Houstons tragiske død var ikke mindst et chok for sangerinden Brandy, der gennem sin karriere ikke bare havde haft Whitney Houston som mentor, men også havde været tæt veninde med hende.

Derfor har hun også svoret, at hun aldrig vil fortælle nogen, hvad der står i et brev, som hun fik af Houston kort før hun døde. Det skriver nyhedsbureauet wenn.com.

R'n'B-sangerinden Brandy ved at optage en promo for sin nye sang med Monica for et amerikansk tv-selskab, da Whitney Houston pludselig brød ind midt i det hele med et brev i hånden.

- Det er til dig, meddelte Houston kort til Brandy.

På tv-optagelserne kan man se, at Brandy hurtigt læser papiret igennem og ser bekymret ud før hun overrækker det til sin assistent.

Men ingen får nogensinde at vide, hvad Houston skrev, fortæller Brandy.

- Folk ved ikke, hvad hun skrev, og det er sådan, det skal være. Det var en personlig besked fra hende til mig, siger Brandy til Access Hollywood Live.

Brandy blev i 90'erne kendt for sangen "The Boy Is Mine", som hun sang med Monica.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites