Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Politipatrulje kørte galt under overhaling

To betjente er kørt på sygehuset, efter at patruljevogn tilsyneladende med høj fart kørte i grøften.

12. juni 2012 kl. 21:56
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

En patruljevogn fra Syd- og Sønderjyllands Politi kørte tirsdag aften galt på vejen mellem Vejen og Brørup.

Politibilen kørte i grøften under en udrykning med høj fart, og redningsfolk blev tilkaldt for at klippe taget af bilen, så betjentene kunne tages nænsomt ud.

De blev begge kørt på sygehuset.

- De er heldigvis sluppet heldigt og har kun fået mindre kvæstelser, siger vagtchef Ivan Gohr Jensen.

Et ældre ægtepar fortæller på stedet, at de skulle svinge til venstre, og ikke havde set, at patruljevognen kom kørende hurtigt bagfra.

Da den forsøgte at undvige den svingende bil, kørte den i grøften.

- De var på vej for at assistere en anden patrulje, der eftersatte en brugsstjålet bil med en eftersøgt person, fortæller vagtchefen.

Uheldet betød dog ikke, at den eftersøgte slap væk.

- 10 minutter efter uheldet blev bilen bragt til standsning nær Holsted. Gerningsmanden stak af, men han blev fundet kort efter af en hundepatrulje, siger Ivan Gohr Jensen.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites