Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Politi efterlyser bomstærk abe

Aben Bigfoot fik nok af livet i bur, flåede hegnet itu og tog en tur i det fri. Politiet efterlyser nu aben.

24. april 2011 kl. 13:46
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Det er en abe af denne type, der er stukket af fra sit bur i Skælskør. Aberne her er fra Givskud Zoo.
Det er en abe af denne type, der er stukket af fra sit bur i Skælskør. Aberne her er fra Givskud Zoo. Foto: Anders Brohus / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Politiet efterlyser en fræk abekat, der tidligt i morges stak af fra sit bur på Sorøvej i Skælskør.

Aben er ejet af Jørn Hansen, der fandt ud af, at aben Bigfoot manglede i morges.

"Den har simpelthen splittet et hegn ad, og så er den kommet ud den vej," siger Jørn Hansen til Newspaq og tilføjer:

"Den er altså gået fuldstændig agurk."

Aben er en såkaldt Berberabe, der er en pæn krabat, der måler cirka en meter og vejer 45 kilo. Bigfoot er ifølge Jørn Hansen ret stærk og kan finde på at bide, hvis den føler sig truet.

Derfor skal man ikke prøve at fange den flygtende gavtyv, hvis man støder på den.

Aben er ud over det sky og flygter, hvis mennesker kommer i nærheden af den. Den vil højst sandsynligt gemme sig i træer eller krat.

Det er ikke første gang en abe er stukket af fra Jørn Hansen. For et par år lykkedes det også en af hans aber at slippe løs. Det var dog en væsentlig mindre abe, der blev fundet nogle dage senere, hvor den sprang rundt og muntrede sig i nogle træer ved den nærliggende Skælskør Hallen.

Ser du Bigfoot på din vej, kan du ringe til Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på tlf. 55311448

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
25.04-2011 | 10:44 af Finn Sørensen
Var der ikke en tiger, som slap ud af indhegningen, et sted, for nogle år siden? Det er da også både sjovt, og spændende at have den slags dyr rendende rundt, i sin have, - ik os?
 
25.04-2011 | 12:11 af Kristian Mortensen
 
 
25.04-2011 | 12:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2011 | 12:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2011 | 13:36 af jan ursin
Ja hvad gør man hvis ens forretning går dårligt??
Man får da bare Medierne til at skrive om en Speciel Abe som er "stykket af"....
Ja så kommer der kunder i butikken LOL....
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites